Nie żyje Clive Sinclair, twórca ZX Spectrum

Miał 81 lat.

Wczoraj - 16 września - po długiej chorobie zmarł sir Clive Sinclair, przedsiębiorca i wynalazca znany najlepiej jako twórca komputerów ZX Spectrum. Miał 81 lat.

Mężczyzna pierwsze sukcesy odniósł na początku lat 70. za sprawą serii „małych” kalkulatorów. Zarobione pieniądze zainwestował w linię domowych komputerów, które pozwoliły mu zapisać się w historii elektroniki - i gier wideo.

W 1980 roku na rynek trafił Sinclair ZX80, pierwszy dostępny w Wielkiej Brytanii komputer kosztujący mniej niż 100 funtów, co w ówczesnych czasach było małą rewolucją na rynku. Rok później wydano ZX81, a następnie słynne ZX Spectrum.

2

Ostatnie urządzenie doczekało się ośmiu modeli, które sprzedały się łącznie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Popularność sprzętu rozpoczęła boom na oprogramowanie i przeróżne klony, jak znany w Polsce Timex Computer 2048.

Pierwsi gracze spędzali czas przy Manic Miner, Chuckie Egg, Jetpac, The Lords of Midnight, Knight Lore, czy Horace Goes Skiing, a sprzęt zbudował podwaliny pod rynek oprogramowania i gier nie tylko w UK, ale także w wielu innych krajach w Europie.

Późniejsze dokonania Sinclaira były już mniej udane. Telewizor TV80 nie sprostał rywalizacji z technologią LCD i wyprodukowano tylko 15 tys. sztuk, a mały pojazd elektryczny Sinclair C5 z 1985 roku wyprzedzał epokę i okazał się być komercyjną porażką.

W wolnym czasie mężczyzna chętnie grał w pokera, przez wiele lat był też szefem brytyjskiej Mensy. Prywatnie nie korzystał z internetu i komputerów. Wywiad z 2014 roku zakończył ostrzeżeniem: „Gdy zaczniemy budować maszyny dorównujące lub przekraczające możliwości ludzkiego intelektu, bardzo trudno będzie nam przetrwać. To nieuniknione” - powiedział.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Xbox Series X/S podbija Japonię

W porównaniu do Xbox One.

Nieoficjalnie: Intel Core i5-12600 sprawia problemy benchmarkom

Programy nie radzą sobie z hybrydową konstrukcją CPU.

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami