Xbox Series X/S obsługuje standardowe SSD - sugeruje użytkownik

W slocie rozszerzenia pamięci.

Xbox Series X/S posiada obecnie dwa oficjalne źródła pamięci: wbudowany napęd SSD oraz dedykowane urządzenia firmy Seagate, wkładane do specjalnego slotu z tyłu obudowy. Teraz okazuje się, że w tym ostatnim zadziałać mogą także standardowe modele innych producentów.

Użytkownik chińskiego forum dyskusyjnego BiliBili opisał, że w materiale, w którym konsolę rozłożono na części pierwsze wyraźnie widać, że slot rozszerzający stanowi standardowe połączenie PCIe 4.0, jak wewnętrzny napęd.

Tymczasem sprzęt Seagate to karta CFExpress, korzystająca także z protokołu NVMe. Jeśli więc znaleźć odpowiedni SSD PCIe 4.0, ten powinien teoretycznie zadziałać, jeśli proces nie jest blokowany na poziomie oprogramowania.

1
A jednak się kręci

Użytkownik postawił na model 1TB Western Digital SN530 M.2 2230, ponieważ podobne moduły stanowią wbudowaną pamięć konsol Xbox Series X/S. Następnie podłączył sprzęt przez przejściówkę CFe do NVMe, a konsola bez problemów rozpoznała urządzenie - całe 867 GB.

Spostrzegawczy forumowicz zauważa, że nie ma pewności, jak zachowają się inne urządzenia tego typu. Jak jednak dodaje, znalezisko może być znaczące, zwłaszcza jeśli da się podłączyć także „dłuższe” SSD z pojemnościach nawet 4 TB.

Kto inny próbował podłączyć kartę pamięci z aparatu fotograficznego, ale ta nie zadziała - zapewne dlatego, że działa w protokole PCIe 3.0 zamiast 4.0.

Jest też inny argument. Dedykowana napęd rozszerzający Seagate o pojemności 1 TB kosztuje około 1 tys. złotych, podczas gdy za „kartę” 512 GB (trudno o większy rozmiar) Western Digital w rozmiarze SN530 zapłacimy ok. 200 zł.

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami