Wideo z Arma 3 jako dowód na wsparcie talibów przez Pakistan - indyjska telewizja zaskakuje

Pomyłka czy celowe działanie?

Indyjskie stacje telewizyjne wyemitowały materiał wideo z gry Arma 3, prezentując klip jako dowód na to, że pakistańska armia wspiera talibów walczących z ruchem oporu w dolinie Pandższeru.

Jak opisuje serwis BoomLive, ujęcia pojawiły się najpierw w Republic TV i zostały później podchwycone przez innych wydawców, jak Zee Hindustan.

Materiał pokazuje ostrzał samolotu, zrzucającego rzekomo bomby na walczących z talibami bojówkarzy. Klip jest oznaczony jako „wyłączność” stacji Hasti TV.

Dolina Pandższeru jest - lub była, doniesienia są sprzeczne - jednym z ostatnich bastionów oporu przed talibami, którzy w ostatnich tygodniach opanowali większość terenu Afganistanu i przejęli władzę w kraju.

Nie jest obecnie jasne, czy wspomniane telewizje po prostu popełniły pomyłkę, czy też mamy do czynienia ze świadomym działaniem. Brak sympatii na linii Indie - Pakistan jest bardzo dobrze udokumentowany.

„Pakistańska armia wspiera talibów w walce z Northern Alliance w dolinie Pandższeru” - czytamy „na pasku”. Wieści szybko powtórzono w wielu innych indyjskich mediach.

Źródło - wspomniane Hasti TV - to afgańska stacja telewizyjna z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Być może błąd - lub manipulacja - wywodzi się właśnie stąd.

Oryginalne nagranie znaleźć można poniżej:

Kluczowy moment w okolicach 1:38 - właśnie ten fragment pokazały indyjskie telewizje. Wideo pochodzi ze stycznia i pokazuje ostrzał samolotu A-10 Warthog przez automatyczną armatę GAU-8 Avenger.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami