Rośnie przewaga Nvidii nad AMD na rynku kart graficznych

Wynika z nowego raportu.

  • Udział Nvidii na rynku dedykowanych kart graficznych wynosi 83 proc.
  • Zmniejszył się zaś wynik osiągnięty przez AMD
  • W segmencie wszystkich GPU liderem pozostaje Intel

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała raport, który wskazuje, że Nvidia powiększa swoją dominację na rynku kart graficznych.

W segmencie dedykowanych GPU urządzenia spod szyldu GeForce są niekwestionowanym liderem. W drugim kwartale 2021 roku rynkowy udział wspomnianych sprzętów wyniósł 83 procent, co jest wzrostem o dwa punkty procentowe względem poprzedniego kwartału i trzy punkty procentowe w porównaniu do okresu sprzed dwunastu miesięcy.

Nvidia umocniła pozycję kosztem AMD, którego udział w drugim kwartale uplasował się na poziomie 17 proc. To spadek o trzy punkty procentowe na tle analogicznego okresu sprzed roku, gdy koncern osiągnął rezultat w wysokości 20 proc.

Prezes firmy analitycznej - Jon Peddie - zwraca jednak uwagę, że bieżące wyniki mogła zaburzyć aktualna sytuacja na świecie, czyli pandemia koronawirusa, a także problemy z dostawami półprzewodników i innych komponentów niezbędnych do produkcji GPU.

Inaczej sytuacja wygląda w segmencie wszystkich kart graficznych, a więc uwzględniającym też zintegrowane układy i moduły konsolowe. W minionym kwartale liderem był Intel z udziałem 68,29 proc., co jest zasługą faktu, że spółka dostarcza wspomniane zintegrowane GPU. Łączna liczba wysłanych do sklepów urządzeń wzrosła o 3,4 proc. względem poprzedniego badania.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami