Humankind - poruszanie się po mapie, punkty ruchu

Jak zwiększyć zasięg jednostek.

Poruszanie się po mapie to najważniejsza czynność, którą wykonywał będziesz w Humankind. Bez tego nie odkryjesz nowych terenów na których założysz kolejne posterunki i miasta, nie odnajdziesz też zasobów do wydobycia czy innych nacji. Na tej stronie wyjaśniamy czym są punkty ruchu i jak wpływają na zasięg jednostek na mapie świata.

Jak w większości strategii ruch jednostek zlecasz za pomocą prawego przycisku myszy. W pierwszej kolejności zaznacz jednak dowolną armię (1). Przy prawej krawędzi ekranu wyświetli się wtedy jej szczegółowy opis - jak wchodzące w jej skład jednostki (2). Każda z nich ma swój własny parametr szybkości - ma go także cała armia, co przedstawione jest za pomocą ikonki strzałki z cyframi (3). Cyfry wskazują aktualną i maksymalną wartość punktów ruchu.

020_humankind_poruszanie_sie_po_mapie_punkty_ruchu

Maksymalna liczba to po prostu szybkość. Wpływa na to, jak wiele pól pokonać może jednostka podczas jednej tury. Dla przykładu, większość oddziałów piechoty posiada 4 punkty, konnicy zaś 6. Co ważne, armia zyskuje szybkość najwolniejszej jednostki w swoim składzie - jeśli więc złożysz ją z trzech oddziałów konnicy i jednego piechoty, będzie mieć szybkość piechoty (a więc 4).

W większości przypadków każdy jeden punkt szybkości pozwoli jednostce pokonać jedno pole - gra określa to jako podstawowy koszt ruchu wynoszący 1. Ważne jest jednak ukształtowanie terenu. Jeśli będziesz chciał poruszać się przez las czy góry, wtedy ruch zostanie skrócony - gdyż podstawowy koszt ruchu wyniesie 2 punkty. Możesz to sprawdzić spoglądając w lewy dolny róg ekranu (4) po najechaniu na dowolny kawałek terenu.

021_humankind_poruszanie_sie_po_mapie_punkty_ruchu

Jeśli z kolei chcesz sprawdzić całkowity dystans, jaki może pokonać armia w danej turze, przytrzymaj prawy przycisk myszy. Na ekranie wyświetli się wtedy trasa. Miejsce oznaczone cyfrą 1 (5) oznacza ostatnie pole, do którego jednostka dotrze w trakcie aktualnej tury. Każde kolejne - jak to z cyfrą 2 (6) - już w następnej lub jeszcze dalszej.

Miej też na uwadze, że szybkość jednostek nie pozostaje taka sama przez całą rozgrywkę. Możesz chwilowo zwiększyć ją za sprawą wydarzenia bądź na stałe dzięki niektórym badaniom technicznym bądź dogmatom religijnym. Niektóre cywilizacje także oferują premie do szybkości do konkretnych jednostek bądź ich typów.

Poprzednio: Humankind - jak rekrutować nowe jednostki

Spis treści: Humankind - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Humankind - walka: rozmieszczenie jednostek, wpływ terenu

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

PS Plus: listopad 2021 - pełna oferta

Knockout City, Kingdom of Amalur: Re-Reckoning i inne.

Nowe gry w Amazon Prime za darmo - zobacz listę wszystkich gier

Rise of the Tomb Raider, Dragon Age: Inkwizycja i nie tylko.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami