Karty graficzne od Intela dopiero w przyszłym roku

Jest za to nowa nazwa.

Intel przedstawił nowe informacje na temat inicjatywy wejścia na rynek kart graficznych. Producent procesorów zmienił między innymi nazwę pierwszych modeli, z Intel DG2 na Intel Alchemist.

Fani sprzętu mieli nadzieję, że nowości trafią na rynek jeszcze w tym roku, idealnie wpasowując się w problemy z dostępnością sprzętu konkurencji z Nvidii i AMD. Jak jednak podano, premiera odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Pierwsza generacja kart Arc otrzymała nazwę Intel Alchemist. Całość bazuje na architekturze Intel Xe HPG i ma - podobno - dorównywać mocą GeForce RTX 3070. Mowa jednak o samych możliwościach obliczeniowych, podczas gdy Nvidia miała całe dekady na dopracowanie sterowników i innych elementów oprogramowania.

W planach są już kolejne generacje. Ujawniono ich nazwy kodowe: Battlemage, Celestial oraz Druid. Już Alchemist ma jednak wspierać sprzętowy ray tracing, skalowanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (odpowiednik DLSS) oraz wszystkie możliwości biblioteki DirectX 12 Ultimate.

Szczegóły nie są obecnie znane, ale mowa o pełnej linii produktów, o różnych zastosowaniach: od laptopów do komputerów przeznaczonych do gier.

Produkcja GPU nie będzie oczywiście niczym nowym dla Intela - wbudowany układ tego typu znajduje się niemal w każdym CPU firmy. Korporacja ma jednak dużo mniejsze doświadczenie w kwestii dedykowanego sprzętu dla graczy.

Nieoficjalne informacje na temat specyfikacji mówią o kilku urządzeniach, o mocy w przedziale od 384 do 512 EU (Execution Unit - jednostka obliczeniowa). To powinno przełożyć się właśnie na poziom RTX 3070. Obecnie brakuje niestety jakichkolwiek testów, które potwierdziłyby możliwości Alchemist.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Video | Gramy w Chorus

Kosmiczna niespodzianka.

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami