Procesor czy karta graficzna: na co wydać więcej

W przypadku rozbudowy istniejącego sprzętu i złożenia komputera od nowa.

Decydując się na kupno komputera bądź rozbudowę aktualnie posiadanego sprzętu będziesz musiał zdecydować ile pieniędzy wydasz na konkretne części. Najbardziej problematyczne są procesor i karta graficzna. Na który z tych dwóch podzespołów warto poświęcić więcej środków i jak zadbać o to, by nie doprowadzić do wystąpienia zjawiska bottlenecku.

Decyzja o ilości pieniędzy przeznaczonej na kartę graficzną i procesor powinna być uzależniona od tego, do czego wykorzystujesz komputer i jakim budżetem dysponujesz. Na ogół będzie to jeden z trzech scenariuszy, takich jak:

  • Wykorzystujesz komputer głównie do grania. Przez większość czasu uruchamiasz na nim gry, zależy ci więc na największej płynności. W takiej sytuacji zdecydowanie warto poświęcić możliwie dużo środków na zakup karty graficznej, gdyż to ona w większości odpowiada za płynność rozgrywki. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić - nawet RTX 3090 na nic się zda, jeśli twój komputer będzie posiadał dwurdzeniowy procesor sprzed dekady;
  • Komputer służy ci do pracy. Jeśli na co dzień pracujesz z programami do obróbki filmów i dźwięku czy programujesz, mocny procesor z pewnością będzie najlepszym wyborem. W typowo profesjonalnych zastosowaniach liczą się jednostki o dużej ilości rdzeni, które znacząco przyspieszą pracę. Co więcej, jeśli nie wykorzystujesz komputera do gier to możesz całkowicie obejść się bez karty graficznej - pod warunkiem że wybierzesz model procesora ze zintegrowanym GPU;
  • Korzystasz z bardzo starego sprzętu. W takiej sytuacji jakiekolwiek dokupywanie części nie ma sensu - lepiej postawić na całkowicie nową platformę, która pozwoli rozbudować komputer w przyszłości. Jeśli mocno ogranicza cię budżet, poświęć większą kwotę na procesor, najlepiej ze zintegrowanym GPU - kartę graficzną możesz wymienić w dowolnym momencie, przy procesorze ogranicza cię także płyta główna i typ pamięci RAM. Możesz więc spokojnie popracować na takim komputerze przez kilka miesięcy, a po uzbieraniu dodatkowej gotówki dokupić mocną kartę graficzną.
043_poradnik_pc_procesor_czy_karta_graficzna_na_co_wydac_wiecej
Możesz sprawdzić potencjalny bottleneck za pomocą stron internetowych

Planując zakup sprzętu pilnuj więc, by nie doprowadzić do bottlenecku. Jest to sytuacja, w której jedna część komputera jest za słaba w stosunku do reszty, przez co staje się wąskim gardłem i ogranicza wydajność całej platformy. Staraj się też nie inwestować w stare, istniejące na rynku od lat części - dalsza rozbudowa komputera opartego o nie będzie znacznie utrudniona, a często (w przypadku procesorów Intela) wręcz niemożliwa.

Poprzednio: Komputer restartuje się w trakcie gry i pod obciążeniem

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Jak dodać i usunąć ikony i skróty na pulpit Windowsa

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami