Pamięć karty graficznej: ile VRAMu potrzebuje

Odpowiednia ilość pamięci do gier w 1080p, 2K i 4K.

Jednym z parametrów określających kartę graficzną jest jej VRAM, czyli pamięć. Choć nie jest głównym czynnikiem wpływającym na jej wydajność w grach, warto kupić model z odpowiednią ilością. Ile tak naprawdę potrzebujesz VRAMu do grania w 2021 roku i czy jest sens wychodzić powyżej popularnych 8 GB? Tego dowiesz się z niniejszej strony.

Upraszczając, VRAM to odpowiednik pamięci RAM z komputera, z tą jednak różnicą, że przechowuje dane dla karty graficznej, a nie całego komputera. Dzięki niemu twoje GPU będzie w stanie sprawnie generować grafikę w grach - niedobór VRAMu objawi się, między innymi, problemami z teksturami i ich długim doczytywaniem się. Na ilość zużytego VRAMu w grach mają wpływ w głównej mierze dwa parametry - rozdzielczość obrazu i jakość tekstur. Naturalnie im wyższe, tym większe zapotrzebowanie.

Ile pamięci potrzebuje twoja karta, byś nie musiał martwić się problemami z wyświetlaniem obrazu w trakcie rozgrywki? Wygląda to mniej więcej tak:

  • Minimalna wartość to 4 GB. Powinno to wystarczyć do zabawy w 1080p, jednak może być konieczne zejście z poziomu tekstur w przypadku bardziej wymagających tytułów;
  • Bezpieczna wartość to 8 GB, szczególnie jeśli dopiero kupujesz GPU. Karta bez problemu poradzi sobie z renderowaniem obrazu w grach w rozdzielczości 2K, nie powinna też mieć problemów ze sporą częścią tytułów w 4K.
040_poradnik_pc_ile_vramu_w_GPU
8 GB VRAMu dostępne, na przykład, dla RTX 2060 Super, powinno wystarczyć na najbliższe kilka lat

Wszystko to oczywiście odnosi się do stanu rynku gier w tym momencie. Jeśli planujesz zabawę w 4K, to lepszym wyborem będzie model wyposażony w przynajmniej 10 GB pamięci VRAM. Choć aktualnie praktycznie żaden tytuł nie jest w stanie wyjść po za 8 GB, w przyszłości najpewniej się to zmieni z uwagi na nową generację konsol.

Jeśli jednak posiadasz aktualnie kartę właśnie z 8 GB VRAMu, nie masz się czym przejmować. Pamiętaj też, że sam VRAM nie zapewni ci odpowiedniej wydajności - w pierwszej kolejności liczy się, między innymi, taktowanie rdzenia i pamięci karty. Nic ci z karty, która ma odpowiedni zapas VRAMu do gry w 4K, jeśli nie jest w stanie renderować płynnego obrazu w 2K lub nawet 1080p.

Poprzednio: Czy warto kupić kartę graficzną po kopaniu kryptowalut

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami