Jak stworzyć partycję na dysku

Podział dysku na partycje.

Partycjonowanie pozwala podzielić dysk na mniejsze części zwane partycjami. Dzięki temu możesz stworzyć oddzielną przestrzeń dla różnych typów plików - gier, filmów, muzyki czy dokumentów. Choć nie jest to już tak często używane jak jeszcze kilka lat temu, w dalszym ciągu możesz z tego skorzystać. Z tej strony dowiesz się jak tworzyć partycje na dysku z poziomu systemu Windows.

Partycje to nic innego jak wydzielone w systemie części dysku, które mogą być potem przez niego sformatowane w konkretnym formacie plików. To z kolei umożliwi ci wykorzystanie przestrzeni dyskowej do przechowywania plików. By podzielić dysk na partycje kliknij prawym przyciskiem na ikonkę Ten komputer (1) i z listy wybierz opcję Zarządzaj (2).

035_poradnik_pc_jak_stworzyc_partycje_na_dysku

W nowym oknie kliknij na pozycję Zarządzanie dyskami (3). Znajdziesz tutaj rozpiskę wszystkich posiadanych przez ciebie dysków (4). By podzielić jeden z nich na partycje musisz kliknąć prawym przyciskiem na część Nieprzydzielone (5), a następnie wybrać opcję Nowy wolumin prosty (6).

Przeklikuj kolejne okna by przydzielić konkretną ilość miejsca na partycję, nadać jej literę i etykietę (nazwę), a także wybrać dla niej system plików. W przypadku tego ostatniego najlepszym wyborem będzie NTFS. Na koniec potwierdź cały proces, a nowo utworzona partycja pojawi się na liście dysków (7).

Jak wspomnieliśmy na początku, dziś rozdzielanie jednego dysku na wiele partycji nie ma już takiego sensu jak niegdyś. Wszystko za sprawą dysków SSD, które wypierają powoli standardowe, talerzowe nośniki HDD, a na których nie musisz przeprowadzać defragmentacji - która była głównym powodem podziału dysków na partycje. Pamiętaj też, że podział dysku na wiele części nie zapewnia ochrony - jeśli awarii ulegnie sam dysk, wszystkie utworzone z niego partycje także zostaną tym dotknięte.

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami