Jak rozpakować archiwum .rar i .zip

Programy do archiwizacji danych.

Dzięki błyskawicznie zwiększającym się prędkościom Internetu i taniejącym dyskom twardym archiwizacja danych nie jest dziś aż tak potrzebna. W dalszym ciągu jednak metoda ta jest wykorzystywana - czy to do zmniejszania wielkości czy pakowania dziesiątek bądź setek plików w jeden. Z tej strony dowiesz się jak rozpakować archiwum z rozszerzeniem .rar i .zip.

Począwszy od Windowsa XP system wyposażony jest w narzędzie, które pozwoli ci rozpakować archiwum. W tym celu kliknij na plik i z listy wybierz opcję Wypakuj tutaj (1) bądź wypakuj wszystkie (w zależności od wersji systemu operacyjnego). Nie jest to jednak wygodny proces, gdyż wymaga wielu kliknięć wewnątrz okna, które się otworzy.

024_poradnik_pc_jak_rozpakowac_archiwum_rar_zip

Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych programów do archiwizowania danych. Najpopularniejszymi od lat pozostają WinRAR i 7-Zipi to właśnie z nich warto jest korzystać. Po pobraniu i zainstalowaniu możesz po prostu kliknąć prawym przyciskiem na archiwum i wybrać wspomnianą wcześniej opcję. Alternatywnie możesz też przeciągnąć plik za pomocą prawego przycisku i z listy wybrać jedną z opcji do wypakowania (2).

025_poradnik_pc_jak_rozpakowac_archiwum_rar_zip

To jakiego narzędzia użyjesz nie ma większego znaczenia - zarówno WinRAR jak i 7-Zip (czy alternatywy jak Winzip) poradzą sobie z każdym typem archiwum. Pomiędzy nimi może być różnica w szybkości pracy (dla przykładu jedno radzi sobie lepiej z dużymi plikami, drugie z mniejszymi lecz liczniejszymi), jednak w codziennym użytkowaniu raczej tego nie zauważysz. Wybór ogranicza się więc do prywatnych preferencji.

Poprzednio: Co zamiast Worda: najlepsze programy do pisania

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami