Czyszczenie dysku PC: usuwanie wirusów i bloatware

Jak oczyścić komputer ze szkodliwego oprogramowania.

Czasy wirusów, które potrafiły zepsuć komputer poprzez uszkodzenie BIOSu już niemal minęły. Dziś szkodliwe oprogramowanie służy wykradaniu wrażliwych danych - jak loginy czy hasła - a także wykorzystaniu mocy obliczeniowej sprzętu bez wiedzy właściciela (by, na przykład, kopać kryptowalutę). Na niniejszej stronie znajdziesz porady dotyczące czyszczenia komputera z wirusów i spowalniającego jego pracę bloatware'u.

Dziś prawie wszyscy internauci korzystają z Windowsa 10. Wbudowany w system Defender poradzi sobie z większością standardowych śmieci, które będą próbować zainfekować twój komputer. W prawym dolnym rogu ekranu wyświetli się wtedy komunikat Defendera (1) informujący cię o tym, że zablokował zagrożenie.

033_poradnik_pc_usuwanie_wirusow_i_bloatware

Choć Defender w ostatnich latach został znacząco usprawniony, nie jest idealny i ustępuje pełnoprawnym programom antywirusowym - nawet tym darmowym. Jeśli chcesz zapewnić swojemu komputerowi lepszą ochronę, możesz skorzystać z oprogramowania antywirusowego Avira, Avast czy darmowej wersji Kaspersky. Każde z nich pozwoli ci skutecznie bronić się przed praktycznie każdym typem wirusów i szkodliwego oprogramowania.

Co więcej, możesz wykorzystać programy do czyszczenia systemu, które nie są typowymi antywirusami. Najlepszym przykładem jest tutaj Malwarebytes. Choć do pełnej ochrony wymaga wykupienia licencji, darmowy wariant pozwoli ci na skanowanie dysków w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania czy bloatware'u. Oprogramowanie to jest morderczo skuteczne - znajdzie wszystko, co nie powinno znajdować się na twoim dysku. Jego obsługa jest bajecznie prosta - musisz tylko kliknąć w przycisk Skanuj (2) i poczekać kilka minut, a następnie usunąć pliki stwarzające zagrożenie.

034_poradnik_pc_usuwanie_wirusow_i_bloatware

Niezależnie jednak od tego, czy będziesz korzystał z Defendera, darmowego lub płatnego antywirusa bądź wspomnianego Malwarebytes, najważniejsza jest profilaktyka i zdrowy rozsądek. Unikaj podejrzanych stron (przeglądarka poinformuje cię stosownym komunikatem, gdy na taką trafisz - nie ignoruj ostrzeżenia!), nie ściągaj plików nieznanego pochodzenia i nie otwieraj załączników od nieznajomych. Jeśli tego dopilnujesz, zwyczajny Defender w zupełności poradzi sobie z ochroną komputera.

Poprzednio: Komputer lub laptop traci połączenie Wi-Fi

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Komputer restartuje się w trakcie gry i pod obciążeniem

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami