Czy warto kupić kartę graficzną po kopaniu kryptowalut

GPU z kryptokoparki, wady i zalety.

Boom na kryptowaluty zdaje się nie mieć końca, czego skutkiem ubocznym są ceny podzespołów na rynku. Najwyższe podwyżki zanotowały oczywiście karty graficzne, które potrafią kosztować dwukrotnie więcej niż jeszcze rok temu. Gdy jednak szał koparkowy minie, portale aukcyjne zostaną zalane przez używane GPU, co tez zaczyna się powoli dziać. Czy warto kupić używaną w kryptokoparce kartę graficzną i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się z niniejszej strony.

Uwaga - jak w przypadku każdych zakupów, nim coś zamówisz zrób research. Sprawdź modele kart graficznych, które są dostępne w twoim przedziale cenowym. Nie rzucaj się na pierwszy trafiony model, który wyda ci się okazją. Zakup GPU to potencjalnie inwestycja na lata - lepiej poświęcić na nią trochę czasu.

W pierwszej kolejności warto rozprawić się z mitem, wedle którego wszystkie karty z kryptokoparek są zajechane do granic możliwości i bezużyteczne. Spora ich część oczywiście taka będzie, ale tyczy się to główne modeli, które pracowały w niewielkich koparkach, obsługiwane przez amatorów. Jeśli tylko karty zostały odpowiednio przygotowane i działały podłączone do dobrej jakości płyty głównej i zasilacza, najpewniej będą zdrowsze niż te, które większość typowych użytkowników ma w swoim komputerze.

039_poradnik_pc_karty_graficzne_z_kryptopkoparek_czy_warto
Być może już niedługo serwisy aukcyjne zostaną zalane przez używane w kryptokoparkach karty graficzne

Po drugie, przed zakupem sprawdź konkretny model od danego sprzedawcy. Jeśli to kwota przewyższająca kilkaset złotych warto byłoby poprosić go o podesłanie bardziej szczegółowych zdjęć. Najlepiej sprawdzą się fotografie przedstawiające kartę bez systemu chłodzenia, ze zdjętymi termopadami i usuniętą starą pastą termoprzewodzącą.

Jeśli zobaczysz napuchnięte kondensatory czy jakiekolwiek ślady przepalenia na układzie będzie to sygnał, że karta mogła być w nieodpowiedni sposób użytkowana i na ogół przekreśla to potencjalny zakup. Podobnie ma się sprawa z kontaktem ze sprzedawcą - jeśli odmówi on podesłania tego typu zdjęć, możesz mieć niemal pewność, że coś ukrywa.

Kolejna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę, to pozostała gwarancja. Jeśli jest to relatywnie nowy model - na przykład karta z serii RTX 3xxx - to najpewniej będziesz miał jeszcze kilkanaście miesięcy gwarancji. W przypadku starszych modeli nie będzie to tak pewne, jednak zawsze warto to sprawdzić - lepiej dopłacić nawet 10-15% ceny do modelu, który ma ponad rok gwarancji niż kupić taki, który nie ma jej w ogóle.

Na koniec kwestia złącz na karcie graficznej. Nie jest to dziś już tak popularne jak w przypadku boomu na kryptowalutę z 2018 roku, jednak w dalszym ciągu możesz trafić na modele kart, które są kompletnie pozbawione portów wyjścia. Były one przystosowane wyłącznie do kopania waluty i nie potrzebowały tych portów - a co za tym idzie nie było możliwości podpięcia do nich monitora. W Internecie oczywiście znajdziesz poradniki jak to obejść - jednak lepiej trzymać się z dala od tych modeli.

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Pamięć karty graficznej: ile VRAMu potrzebuje

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami