Mod GTA United skasowany przez twórców - obawiają się Take-Two

"Pożegnamy się na własnych warunkach".

  • Mod łączył GTA 3 i Vice City w San Andreas
  • Twórcy nie otrzymali roszczenia od Take-Two, ale chcą „odejść na własnych warunkach”
  • Wezwanie do usunięcia moda byłoby zapewne tylko kwestią czasu

Twórcy GTA United, 14-letniego moda do Grand Theft Auto: San Andreas, usunęli projekt z sieci. Obawiają się firmy Take-Two, która ostatnimi czasy masowo kasuje starsze mody do gangsterskiej serii, twierdząc, że naruszają prawa autorskie.

GTA United podmienia bazową mapę San Andreas na połączone światy GTA 3 i Vice City. Prace nad modem rozpoczęły się w 2006 roku, przy czym w 2007 zadebiutowała beta „Vice City 2 San Andreas”, a następnie „Liberty City 2 San Andreas”. Wkrótce prace połączono, tworząc omawiane United. Najnowsza wersja, 1.2, ukazała się w 2012 roku i pozostała dostępna do teraz. Dzieło było darmowe, a więc nie stanowiło dla zespołu źródła przychodów - jak w przypadku większości tego typu projektów, znajdujących się na celowniku Take-Two.

„W związku z licznymi roszczeniami na mocy ustawy DMCA, skierowanymi w różne modyfikacje mapy GTA San Andreas, z ciężkim sercem ogłaszamy, że zapobiegawczo usuwamy wszystkie pozostałe w sieci wersje GTA United, włącznie z poprzednikami, VC2SA i LC2SA” - napisali modderzy w nowym wpisie na swojej stronie.

„Choć nie otrzymaliśmy wezwania, zdecydowaliśmy się pożegnać się na własnych warunkach” - tłumaczą autorzy, dziękując społeczności za lata wspólnej zabawy i zaangażowania.

„Dla nas to nie było tylko złączenie dwóch map naszych ulubionych gier, tylko przywrócenie ich do życia. Od małych misji i wyścigów, przez stacje radiowe, żyjący świat z odpowiednio działającymi przechodniami, nowe ekrany menu i ładowania oraz personalizowane graffiti, aż po setki przedmiotów ręcznie poukładanych w tym świecie, włącznie z opracowanymi przez nas tablicami rejestracyjnymi United”.

Choć twórcy GTA United nie otrzymali roszczenia od Take-Two, niedawne działania wydawcy serii GTA sugerują, że była to tylko kwestia czasu. Firma zażądała usunięcia podobnych modów, jak np. GTA: Liberty City, czyli portu GTA 3 na silniku Vice City, czy GTA Underground, łączącego mapy różnych gier Rockstara w obrębie jednego świata.

united1
Mod nie był rozwijany od 2012 roku, ale wiadomość o końcu Unite zasmuciła wielu graczy

Społeczność podejrzewa, że prawnicy wydawcy przeczesują bazy modów w poszukiwaniu terminów „Liberty City”, „Vice City” i „San Andreas”. Nikt nie jest jednak pewny, dlaczego dzieje się to właśnie teraz. Niektórzy podejrzewają, że Rockstar pracuje nad remake'ami starszych odsłon GTA, które miałyby się ukazać na nowej generacji konsol.

Fani GTA United zareagowali na wieści smutkiem. „To był niezwykle ważny mod, który pokazał nieograniczone możliwości modowania GTA San Andreas” - napisał na GTA Forums użytkownik Wakka387. „Wygląda na to, że to koniec pewnej ery”.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami