Tysiące PS4 w ukraińskim magazynie "wydobywało" monety FIFA Ultimate Team

Nie - jak sądzono - kryptowaluty.

W poniedziałek informowaliśmy, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zamknęła ogromną „kopalnię” kryptowalut. W magazynie znaleziono ponad 5 tysięcy urządzeń - w tym 3,8 tysiąca PS4. Okazuje się, że urządzenia wydobywały nie Bitcoiny, lecz monety FIFA Ultimate Team.

Zaraz po publikacji wiadomości prasowej zastanawiano się, w jaki sposób konsole przerobiono do pracy na kryptowalutach. Gazet Delo przeprowadziła więc własne śledztwo, w ramach którego odkryto, że nie chodziło wcale o kryptowaluty.

fifa2
To jednak PS4 Slim, nie PS4 Pro. Zdjęcie: SBU.

Początkowo sądzono, że na zdjęciach wykonanych przez SBU widać konsole PS4 Pro, lecz szybko okazało się, że to w większości PS4 Slim, słabo nadające się do kryptowalut. To - w połączeniu z płytami w napędach - skierowało Delo właśnie w stronę farmy botów.

SBU nie skomentowało rewelacji, tłumacząc się dobrem śledztwa.

Popularny tryb rozgrywki bardzo dobrze nadaje się do operacji botów, ze względu na strukturę zakupów. Rozgrywanie meczów nagradzane jest pewną - skromną - sumą monet FUT. Te można zbierać samodzielnie, by wydać później na paczki z kartami.

fifa1
Uwagę zwracają płyty po lewej. Zdjęcie: SBU.

Alternatywą jest skorzystanie z szarego rynku. W serwisie allegro bez problemów znaleźć można oferty na wszystkie platformy sprzętowe. 100 tysięcy monet na PS4/PS5 kupimy za mniej niż 25 złotych.

Proces zakupu jest wyjątkowo prosty. Najczęściej polega na uzgodnieniu, że wystawimy we wbudowanym domu aukcyjnym zawodnika, który absolutnie nie jest wart - dla przykładu - 100 tys. monet. Ten zostaje jednak kupiony przez sprzedającego, a waluta zasila nasze konto.

EA Sports od dawna walczy z procederem, lecz - jak widać - bez większych sukcesów. Sprzedawca z wspomnianej wyżej oferty chwali się, że działa na rynku już od kilkunastu lat.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami