Były pracownik Microsoftu ukradł 10 mln dol. w kartach podarunkowych

Starczyło na dom i jacht.

Były już pracownik Microsoftu znalazł sposób na generowanie nieskończonej liczby kodów podarunkowych. Zamiast zgłosić problem pracodawcy, postanowił skorzystać z okazji. Sprawa wyszła jednak na jaw - mężczyzna opuści więzienie dopiero w 2027 roku.

Historię Wołodymyra Kwaszuka z Ukrainy opisuje serwis Bloomberg. Testera zatrudniono w 2016 roku, a jednym z jego obowiązków było zakładanie fałszywych kont i dokonywanie zakupów w celu sprawdzenia działania infrastruktury.

1
Królestwo za karty

Jak widać, pracownik wykonał swoje zadanie sumiennie. Odkrył bowiem sposób na wygenerowanie kodu podarunkowego przy każdej wykonanej transakcji. Dzięki pozycji testera mógł wykonywać „fałszywe” zakupy, więc kodów mógł mieć tyle, ile zapragnął.

Zamiast zgłosić błąd, Kwaszuk zaczął sprzedawać kody na zewnętrznych stronach. Ceny - niższe nawet o 55 procent - musiały zwrócić uwagę. Zarobione pieniądze transferował między innymi przez system Bitcoin, by ukryć ich pochodzenie.

W okresie siedmiu miesięcy wygenerował w ten sposób około 2,8 miliona dolarów w Bitcoinach. Co więcej, w formularzach podatkowych popełnił kolejne przestępstwo, deklarując zyski jako prezent od rodziny.

Proceder trwał niemal dwa lata. W tym czasie mężczyzna „stworzył” 152 tysiące kart podarunkowych Xbox, o łącznej wartości 10,1 miliona dolarów. Zdążył kupić posiadłość nad jeziorem, samochód marki Tesla za 160 tys. dol., jacht i wodolot.

Inżynier został zwolniony w czerwcu 2018 roku. W lutym sąd uznał go za winnego 18 przestępstw federalnych. Kwaszuk musi zwrócić 8,3 mln dol., a po wyjściu z więzienia - około 2027 roku - zostanie najpewniej deportowany do Ukrainy.

Uwagę wewnętrznego zespołu śledzącego oszustwa w Microsofcie zwrócił znaczny wzrost liczby transakcji wykonywanych z użyciem kodów podarunkowych. Firma nie spodziewała się jednak, że winny jest pracownik firmy. Tester nie starał się jednak zbytnio zacierać śladów działalności, więc śledztwo nie trwało zbyt długo.

W domu Kwaszuka znaleziono między innymi kartkę z planami, zatytułowaną „Jak wydam kolejne 10 milionów”. Mężczyzna chciał między innymi kupić posiadłość „blisko wyciągu narciarskiego” i dom na wyspie Maui.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

PS Plus, grudzień 2021: zobacz wszystkie gry

Oficjalna lista gier w PS Plus na grudzień tego roku.

GeForce RTX 2060 12 GB potwierdzony - premiera w przyszłym tygodniu

Odświeżony model starszego układu poprawi sytuację na rynku kart?

Razer szykuje odpowiedź na Steam Deck - raport

Zestawy deweloperskie trafiły do twórców gier.

Nowe gry Ubisoftu mogą pojawić się na Steamie

Sklep Valve zintegrowano z usługą wydawcy.

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami