Hakerzy rozdają "darmowe" GTA 5, by atakować komputery graczy

Wśród ofiar są użytkownicy z Polski.

  • Cyberprzestępcy rozpowszechniają złośliwe oprogramowanie w „darmowych” grach
  • Kod Crackonosh wykorzystuje komputer do generowania kryptowaluty
  • Dziennie wykrywanych jest 800 przypadków, a na liście poszkodowanych są Polacy

Grupa hakerów znalazła nowy sposób infekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem. Oferują „darmowe” kopie GTA 5 i innych gier, w których ukrywają niebezpieczny kod.

O sprawie pisze BBC. Z raportu przygotowanego przez twórców antywirusa Avast wynika, że za pośrednictwem for internetowych cyberprzestępcy rozdają rzekomo bezpłatne egzemplarze Grand Theft Auto 5, NBA 2K19 i Pro Evolution Soccer 2018.

W każdej z produkcji zaimplementowano jednak Crackonosh - złośliwe oprogramowanie, które na komputerze ofiary zaczyna w sekrecie generować kryptowalutę Monero. Do tej pory oszuści zdobyli cyfrowe pieniądze o wartości 2 milionów dolarów.

gta_5_hakerzy
Jedną z rozdawanych gier jest GTA 5

Według ekspertów, wśród poszkodowanych są gracze z Polski - w naszym kraju ofiarą hakerów padło 12727 użytkowników. Ponadto zainfekowano urządzenia osób z Filipin, Brazylii, Indii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele firmy Avast podkreślają, że Crackonosh chroni się przed skasowaniem poprzez wyłączenie funkcji Windows Update i odinstalowanie wszystkich programów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ponadto spowalnia działanie komputera, przegrzewa podzespoły i sprawia, że sprzęt pobiera więcej prądu.

Eksperci twierdzą, że dzięki „darmowym” grom złośliwy kod szybko się rozpowszechnia i dziennie wykrywanych jest około 800 przypadków. Liczba dotyczy jednak tylko komputerów z antywirusem, więc skala problemu może być jeszcze większa.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami