Quake ma już 25 lat - kultowa seria obchodzi urodziny

Pierwsza część zadebiutowała w 1996 roku.

Dzisiaj mija 25 lat od debiutu pierwszej odsłony Quake - jednej z najsłynniejszych serii strzelanek pierwszoosobowych.

Produkcja ukazała się na rynku 22 czerwca 1996 roku. Opracowana przez studio id Software gra była duchowym następcą Dooma. Tytuł wprowadził do gatunku kilka innowacji, w tym renderowanie trójwymiarowych obiektów w czasie rzeczywistym i obsługę akceleracji 3D.

Strzelanka oferowała kampanię fabularną, w której gracz przemieszczał się pomiędzy różnymi wymiarami. W każdym ze światów bohater mierzył się z szeregiem zróżnicowanych potworów, starając się uratować ludzkość.

Przygotowano również rozbudowany tryb wieloosobowy. Multiplayer cieszył się bardzo dużą popularnością - zwłaszcza opcje oparte na zasadach deathmatchu, czyli warianty, w których użytkownicy musieli wyeliminować pozostałych graczy.

Cykl doczekał się kilku odsłon, ale tylko kilka zawierało kampanię fabularną. Trzecia - o podtytule Arena - składała się jedynie z multiplayera. Ostatnia wydana część, a więc darmowe Quake Champions, także skupia się wyłącznie na rywalizacji sieciowej.

Przypomnijmy, że według najnowszych niepotwierdzonych informacji, id Software i Machine Games pracują nad rebootem serii Quake. W strzelance wcielimy się podobno w kobietę, choć rzekomo nie zabraknie też rozgrywki wieloosobowej.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami