Capcom pozwany za bezprawne użycie zdjęć w serii Resident Evil i innych grach

Autorka fotografii wytoczyła proces.

  • Capcom miał bezprawnie wykorzystać zdjęcia w swoich grach
  • Firma użyła podobno fotografii między innymi do stworzenia logo Resident Evil 4

Artystka Judy A. Juracek złożyła do sądu pozew przeciwko Capcomowi, któremu zarzuca bezprawne wykorzystanie jej zdjęć w grach z serii Resident Evil i innych tytułach firmy.

W 1996 roku kobieta wydała przeznaczoną dla architektów i projektantów książkę Surfaces, zawierającą 1200 ilustracji różnych tekstur i podłoży. Do publikacji dołączono płytę CD z obrazkami, których użycie w celach komercyjnych wymagało wykupienia licencji.

Jak pisze serwis Polygon, Juracek przekonuje, że Capcom użył co najmniej 80 zdjęć ze wspomnianego „krążka” w ponad 200 przypadkach. Przykładem jest wykonana przez artystkę we Włoszech fotografia potłuczonego szkła, która stała się elementem logotypu Resident Evil 4, co potwierdza dołączone porównanie.

resident_evil_zdjecia_porownanie
Porównanie z pozwu (źródło: Polygon)

Innym bezprawnie wykorzystanym obrazkiem w czwartej części cyklu horrorów jest podobno ujęcie z wnętrza posiadłości w New Port. W pozwie podkreślono, że standardowo nikt nie może wejść do budynku i „nie jest możliwe”, by deweloperzy mogli uzyskać dostęp do środka.

resident_evil_zdjecia_porownanie2
Porównanie z pozwu (źródło: Polygon)

Dowodów kobiecie dostarczył atak hakerów na serwery Capcomu sprzed kilku miesięcy. Opublikowane przez cyberprzestępców materiały zawierają grafiki koncepcyjne z Resident Evil 4 i innych gier w wysokiej rozdzielczości. Prawnicy Juracek zwracają uwagę, że przynajmniej jeden plik nazwano tak samo, jak na płycie ze wspomnianego Surface.

Artystka domaga się odszkodowania w wysokości 12 milionów dolarów oraz zapłaty od 2,5 tysiąca do 25 tysięcy dolarów za każde bezprawnie wykorzystane zdjęcie. Poproszony o komentarz przez serwis Polygon przedstawiciel Capcomu stwierdził, że firma jest świadoma pozwu, ale nie chce się na razie wypowiadać na temat sprawy.

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami