Pandemia nie pomogła - gry Blizzarda coraz mniej popularne

Czas na Diablo 4?

  • Liczba graczy w tytułach Blizzard spada od 2018 roku
  • Łącznie grających jest o 29 procent mniej niż trzy lata temu

W pierwszym kwartale roku Blizzard stracił kolejne 2 miliony graczy w swoich wszystkich produkcjach. To podtrzymanie trendu trapiącego słynne studio już od kilku lat.

Jak wskazuje serwis MassivelyOP, w pierwszym kwartale obecnego roku tytuły Blizzarda przyciągnęły 27 milionów osób. Dla porównania, w ostatnim kwartale 2020 roku było to 29 milionów.

Projekty amerykańskiego studia nie korzystają więc z boomu w świecie gier wideo, wywołanego przez globalną pandemię. Jeśli bowiem przyjrzeć się starszym rezultatom, studio traci graczy już od pierwszego kwartału 2018 roku, gdy zanotowało 38 milionów graczy.

Od tego czasy jedyny wzrost - z 32 na 33 miliony - zanotowano jesienią 2019 roku, gdy debiutowało World of Warcraft Classic. Już kwartał później ponownie informowano jednak o 32 milionach. Od początku 2018 roku do dzisiaj spadki wynoszą 29 procent.

Warto jednocześnie pamiętać, że ostatni całkiem nowy tytuł Blizzarda to Overwatch z maja 2016 roku. Poza tym firma wydała właśnie World of Warcraft Classic czy remake WarCraft 3, lecz nie były to „pełnoprawne” premiery.

1
Overwatch 2 poprawi sytuację?

Nie da się także ukryć, że legendarne studio w ostatnich latach częściej zmaga się z kontrowersjami i problemami niż odnosi sukcesy. Pod koniec 2018 roku w sieci zaczęły pojawiać się doniesienia o rosnących wpływach Activision, a wkrótce później - jakby na potwierdzenie - po raz drugi odszedł współzałożyciel Mike Morhaime.

Na przestrzeni ostatnich lat z pracy zrezygnowało także wielu innych weteranów, w tym większość zespołu Hearthstone, czy - ostatnio - Jeff Kaplan, twarz Overwatch.

Do tego wspomnieć można o innych kłopotach, jak zwolnienie około 800 osób w 2019 roku, czy też ogromna krytyka po zbanowaniu Chunga „Blitzchung” Ng Wai za wyrażenie poparcia dla protestów w Hongkongu.

Najbliższa przyszłość powinna poprawić sytuację, ponieważ Blizzard szykuje nie tylko oczekiwany remake Diablo 2, ale także całkiem wiem nową odsłonę tej zasłużonej serii, a do tego Overwatch 2.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami