Returnal - zakończenie gry

O co chodzi w fabule.

Na tej stronie znajdziesz opis zakończenia oraz wytłumaczenie finału Returnal. Z tego względu ostrzegamy oczywiście przed spoilerami - jeżeli jeszcze nie skończyłeś przygody i zamierzasz to zrobić, zepsujesz sobie zabawę.

Aby zrozumieć „realne” zakończenia Returnal, trzeba sięgnąć do niego wcześniejszych wydarzeń. Dopiero w kolejnych sekcjach przechodzimy do zwykłego i sekretnego finału.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak odblokować rozszerzony finał Returnal, odwiedź naszą stronę o sekretnym zakończeniu i akcie 3.

Na tej stronie:

Pozorne zakończenie

Jednym z najważniejszych odkryć w trakcie historii Returnal, który poznajemy po odsłuchaniu wiadomości telewizyjnych w replice domu Slene, jest fakt, że bohaterka najprawdopodobniej była ofiarą wypadku samochodowego. Los ani dokładna tożsamość osób przebywających w pojeździe nie są jednak do końca znane.

returnal_zakonczenie_1

Odwiedzając dawne mieszkanie Selene dowiadujemy się też, że nie miała ona zbyt dobrych relacji z rodzicielką. Matka bardzo dużo pracowała i stroniła od spędzania czasu z córką. Ich relacje opisane są jako bardzo negatywne - dziewczynka wręcz bała się mamy.

Następnym przełomowym momentem w fabule jest dotarcie do źródła sygnału Białego Cienia - to nasz główny cel podróży od samego początku gry. Będąc przy obiekcie emitującym sygnał, Selene dowiaduje się, że wiadomość alarmowa wysłana do firmy Astra dotarła do odbiorców - korporacja ewakuuje Selene z planety Atropos, zabierając ją na Ziemię. Wydaje się więc, że mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem.

returnal_zakonczenie_2

Na Ziemi Selene zostaje powitana jako bohaterka. Widzimy, jak wiedzie spokojne życie aż do śmierci w podeszłym wieku.

returnal_zakonczenie_3

Kiedy jednak scenka ukazuje bohaterkę zanurzającą się w wykopanej na grób ziemi, Selene ponownie budzi się na Atropos. Okazuje się, że to nie koniec koszmaru na obcej planecie.

Protagonistka dociera do ostatniego, podwodnego świata w grze i toczy bój z ostatnim bossem, Ophionem.

Po wygranym starciu możemy następnie doświadczyć dwóch zakończeń - „normalnego” i sekretnego, który należy odblokować poprzez zbieranie znajdziek. Po pierwszym dotarciu do finału możliwe jest tylko „normalne”.

Normalne zakończenie

Wkrótce po walce z Ophionem, Selene spotyka tajemnicze stworzenie przypominające ośmiornicę i zakłada, że właśnie ta forma życia przyciągnęła ją na Atropos. Obcy najprawdopodobniej jest ucieleśnieniem pluszowej ośmiornicy, która była ulubioną zabawką Selene w dzieciństwie i która pojawia się często w wizjach bohaterki podczas gry.

returnal_zakonczenie_4

Następnie protagonistka na nowo doświadcza wypadku. Tym razem widzimy scenę dokładnie - Selene jako mała dziewczynka siedzi na tylnym siedzeniu samochodu kierowanego przez jej matkę o imieniu Theia.

returnal_zakonczenie_5

W pewnym momencie dziecko pyta matki, czy widzi „biały cień”, najprawdopodobniej mając na myśli światło Księżyca. Theia nie odpowiada.

Przejeżdżając przez most, na drodze pojawia się dobrze znany z gry tajemniczy astronauta. Theia próbuje ominąć postać, ale traci panowanie nad samochodem. Pojazd spada z mostu i tonie w znajdującym się poniżej jeziorze. Przytomna jeszcze Theia próbuje chwycić dziewczynkę, ale nie sięga jej. Następnie wypływa na powierzchnię.

returnal_zakonczenie_6

Starsza kobieta przeżyła, ale uszkodziła kręgosłup i - jak dowiadujemy się z wiadomości w TV w trakcie gry - resztę życia spędziła na wózku inwalidzkim. Córka, Selene, utonęła.

Z jakiegoś powodu Theia wygląda w scenie z wypadkiem identycznie jak Selene, a Selene przeżywa ostatnie chwile wypadku z perspektywy matki. Selene nie jest też podpisana w napisach na ekranie swoim imieniem, a jako „dziecko”.

Sekretne zakończenie

Jeżeli uda nam się znaleźć wszystkie Sunface Fragments, zdobędziemy też klucz do auta, który Selene mija po pokonaniu ostatniego bossa. To osobowe auto, w którym bohaterka jechała w trakcie wypadku.

returnal_zakonczenie_7

Po otwarciu drzwi samochodu, Selene spotyka przerażającego potwora na wózku inwalidzkim. To jej matka, Theia. Bohaterce nie brakuje jednak odwagi i mimo że monstrum łapie ją za szyję, Selene odpycha wroga, unieszkodliwiając go.

returnal_zakonczenie_8

Następnie widzimy dobrze nam znaną scenę wypadku, jednak tym razem Selene okazuje się być astronautą, który stał na drodze i sprawił, że prowadzony przez Theię pojazd wypadł poza most.

Theia (a może Selene?) również i tym razem stara się wypłynąć na powierzchnię. Słyszymy też, jak woła „Helios”, a na ekranie ponownie, po raz ostatni, pokazuje się astronauta.

Jak widać, zakończenia są otwarte i pozostawiają mnóstwo pola do interpretacji. Czy wydarzenia na Atropos to tylko sen wymyślony przez wyobraźnię Selene, by poradzić sobie z traumą po wypadku? Czy wcielenie się w astronautę oznacza, że tak naprawdę to Selene spowodowała wypadek? Czy Selene to na pewno dziewczynka z tylnego siedzenia? Fani stworzyli już co najmniej kilka teorii, ale żadna nie jest pozbawiona niedomówień.

Spis treści: Returnal - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Returnal - Cel: Wejdź na szczyt góry

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami