Valve pozwane za monopolistyczne praktyki na Steamie

Po raz kolejny.

  • Valve drugi raz w tym roku pozwane za monopolistyczne praktyki
  • Trzech poszkodowanych chce niższej prowizji dla twórców
  • To ma przełożyć się na spadek cen

Valve stoi przed kolejnym pozwem, który zarzuca firmie stosowanie monopolistycznych praktyk na Steamie: blokowanie konkurencji i pobieranie zbyt wysokiej prowizji od wydawców.

Pozew złożono w sądzie w Waszyngtonie, z inicjatywy trójki poszkodowanych: to niezależne studio Wolfire Games, a także panowie William Herbert oraz Daniel Escobar. O podobnej sprawie w Kalifornii wspominaliśmy już w styczniu.

2
Czołgi nie pomogą

Wolfire Games - twórcy Receiver czy Overgrowth - zarzucają Valve pobieranie zawyżonej prowizji - na poziomie 30 procent - podczas gdy wspomniani Herbert i Escobar narzekają na konieczność płacenia cen, które byłyby zapewne niższe, gdyby Steam miał poważną konkurencję.

„Grupa argumentuje, że Valve narusza „stanowe i federalne prawa przeciwdziałające monopolom i nieuczciwej konkurencji, poprzez dominującą pozycję na rynku gier PC” - czytamy w podsumowaniu opublikowanym przez serwis Top Class Actions.

„Wydawcy są zmuszani płacić sklepowi 30-procentową prowizję od niemal każdej sprzedaży, jeśli chcą uzyskać dostęp do platformy Steam. A dostępu tego potrzebują, jeśli chcą sprzedawać” - napisano w pozwie.

„Gracze tracą, ponieważ prowizje przekładają się na wyższe ceny. Konkurencja, efektywność i innowacja są ograniczane w sposób, którego nie zwróci żadne odszkodowanie” - głosi pozew.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami