Returnal - Ksenoglify, szyfr, tłumaczenie

Wiadomości od obcej cywilizacji.

Korzystając z Ksenoglifów w Returnal, Selene może dowiedzieć się więcej o przeszłości istot zamieszkujących światy, które odwiedza. Te wiadomości musi jednak najpierw przetłumaczyć, korzystając ze zdobytych szyfrów.

Zacznemy od podstaw - wyglądu Ksenoglifów i szyfrów, potem przejdziemy do tłumaczenia, a na końcu przyjrzymy się spisowi tłumaczeń.

Na tej stronie:

Jak znaleźć Ksenoglify i szyfry

Ksenoglify (1) to kamienne obeliski z czerwonym symbolem. Na mapie oznaczone są dość skomplikowanym symbolem, którego częścią jest przekreślony okrąg.

returnal_ksenoglify_1

Z kolei szyfry (2) to czerwone symbole, które znajdziesz w różnych miejscach mapy na ścianach lub na ziemi. Na mapie oznaczone są tak jak zwykłe przedmioty - zielonym trójkątem. Dodatkowo wydają cichy dźwięk, który może pomóc ci je zlokalizować.

returnal_ksenoglify_2

Szyfry zbierasz, podchodząc do nich i naciskając trójkąt. Po zebraniu na ekranie zobaczysz, ile szyfrów w danym świecie udało ci się znaleźć.

returnal_ksenoglify_3

Tłumaczenie

Gdy znajdziesz Ksenoglif, podejdź do niego i naciśnij trójkąt. Jeżeli nie masz jeszcze wystarczającej liczby szyfrów, żeby go przetłumaczyć, w ramce zobaczysz, ile szyfrów ci brakuje (3).

returnal_ksenoglify_4

Z kolei jeżeli zebrałeś już wystarczającą liczbę, tłumaczenie będzie zakończone (4) i będziesz mógł zapoznać się z poprawnie przetłumaczonymi zapiskami (5) obcej cywilizacji.

returnal_ksenoglify_5

Z naszych obserwacji wynika, że tłumaczenie Ksenoglifów nie ma bezpośredniego wpływu na rozgrywkę - pozwala po prostu lepiej zapoznać się z fabułą.

Spis tłumaczeń

Nie musisz za każdym razem odnajdować Ksenoglifu, żeby przypomnieć sobie przetłumaczone zapiski. Co więcej - możesz nawet zapoznać się z następującymi po sobie poziomami tłumaczenia i zobaczyć, jak w miarę zbierania szyfrów, z niejasnego tekstu krystalizuje się zrozumiały przekaz.

Aby przejrzeć listę tłumaczeń, naciśnij środkowy panel na padzie, wejdź w Bazę danych, a następnie Ksenoglify. Wybierz dane tłumaczenie ze spisu (6), by zobaczyć jego kolejne etapy (7), aż do całkowitego przetłumaczenia.

returnal_ksenoglify_6

Więcej porad:

Spis treści: Returnal - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami