Monster Hunter Rise - wszystkie bronie

Lista broni dostępnych w grze.

W Monster Hunter Rise możemy walczyć za pomocą aż 14 różnych typów broni. Każda z nich charakteryzuje się innym stylem walki, który przekłada się na wyprowadzanie ciosów i obroną przed atakami przeciwników. Z pewnością każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

Poniżej opisaliśmy każdy rodzaj oręża, a także zamieściliśmy filmiki, na których zobaczysz, jakie ataki posiada daną broń i jak się nią posługiwać. Pamiętaj, że narzędzia łowieckie należy, a nawet trzeba, stale ulepszać i tworzyć nowe, by stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom.

Na stronie: Monster Hunter Rise - najlepsza broń dla początkującego, jaki oręż wybrać pomagamy wybrać początkującym łowcom potworów najlepszą broń.

Skorzystaj z poniższego odnośnika, aby szybko przejść do interesującej cię broni:

Miecz dwuręczny

Ze wszystkich różnych broni w Monster Hunter Rise, miecz dwuręczny zadaje największe obrażenia pojedynczym uderzeniem. To wielkie ostrze jest w stanie zadać niszczycielskie obrażenia potworom. Jednak wraz z wielką mocy broni idzie kilka dość zauważalnych wad. Jak można się spodziewać miecz dwuręczny jest powolny i nieporęczny - nie można anulować rozpoczętego zamachu, a ruch postaci jest utrudniony, gdy ma wyciągniętą broń.

Na szczęście użycie kablozrywu pozwala zrównoważyć niektóre z tych wad. Co więcej, przytrzymując przycisk ZR, gdy mamy wyciągnięty miecz dwuręczny, możemy blokować uderzenia przeciwnika, co często przydaje się podczas walki, gdy przebywasz blisko bestii. Chociaż ta broń nie jest polecana dla początkujących graczy, to jej opanowanie daje wiele satysfakcji.

Miecz długi

Długi miecz jest jedną z najbardziej wyważonych broni w grze. Oferuje dosyć szybkie ruchy, duży zasięg i proste kombinacje, co sprawia, że jest to doskonały wybór dla początkujących łowców.

Jego główną zaletą jest specjalny atak - ostrze ducha. Atakowanie potworów, wypełnia pasek ducha, po to by wykonać wspomniany atak. Za każdym razem, gdy trafimy przeciwnika tym uderzeniem, zwiększymy wskaźnik ducha do następnego poziomu - maksymalnie można zdobyć trzy wzmocnienia.

Z każdym osiągniętym wzmocnieniem, siła ataku długiego miecza będzie wzrastać. Naszym celem jest jak najdłuższe utrzymanie maksymalnego poziomu (czerwonego). Nauka ataków, których możesz użyć, aby połączyć je z ostrzem ducha, to najlepszy sposób na utrzymanie wysokich obrażeń i wysokiego wskaźnika ducha.

Miecz i tarcza

Miecz i tarczę można polecić każdemu nowicjuszowi, który stawia pierwsze kroki w Monster Hunter Rise. Mimo że ten oręż może wydawać się nudny w obsłudze w porównaniu do pozostałych, bardziej efektownych, broni, to bez dwóch zdań jest to jedna z najbardziej niezawodnych i zrównoważonych broni w grze.

Z jej pomocą jesteśmy w stanie wykonywać szybkie, zdecydowane ataki, które nie wymagają zbyt precyzyjnego wyczucia czasu, aby były skuteczne. Tarcza natomiast ułatwia odbijanie uderzeń wrogów i przyjmowanie pozycji obronnej, aby złagodzić obrażenia zadane przez potwory.

Co więcej, miecz i tarcza jest lekką bronią, więc nie musimy zbytnio martwić o to, że prędkość ruchu postaci zostanie ograniczona, a to z kolei umożliwi nam unikać śmiercionośnych szarż bestii.

Bliźniacze ostrza

Bliźniacze ostrza są przeznaczone dla łowców, którzy - oczekując od broni znacznej mobilności - lubią być bardzo blisko swojej ofiary. Jest dosyć łatwa w opanowaniu, co czyni ją świetnym orężem dla początkujących.

Główną mechaniką bliźniaczych ostrzy jest tryb demona. W dowolnym momencie możemy nacisnąć ZR, aby aktywować ten tryb, który zapewnia większe obrażenia naszych ataków i szybki doskok - a wszystko to można łączyć w sekwencje. W stanie demona możemy kontynuować serię uderzeń, po to by ostatecznie aktywować tryb arcydemona, który pozwala na wykonywanie jeszcze większej liczby specjalnych ataków.

Korzystając z bliźniaczych ostrzy, należy cały czas nacierać na przeciwnika. Choć pojedyncze obrażenia zadawane tą bronią są - większości przepadków - niewielkie, to szybki, zwinny i dobrze wyszkolony łowca może zadawać dużo obrażeń w przeliczeniu na sekundę, o ile będzie w stanie nie przerywać swoich ataków.

Głównym mankamentem tego oręża jest natomiast to, że nie możemy blokować ataków potworów, więc należy polegać wyłącznie na szybkości i unikach.

Lanca

Lanca jest idealną bronią dla graczy, którzy lubią utrzymywać dystans i czekać na dogodną okazję, by zadać uderzenie. Jest stosunkowo powolna i ogranicza mobilność postaci podczas uderzania, ale zadaje przyzwoite obrażenia. Jeśli jednak nauczymy się skutecznie utrzymywać odpowiedni dystans i planować ataki, to mocne strony lancy szybko się ujawnią.

Jest jedną z broni do walki wręcz o długim zasięgu. Walcząc lancą należy położyć nacisk na utrzymywanie bezpiecznej odległości od przeciwnika i na inteligentny kontratak. Każdorazowo musimy ocenić i wybrać najlepszą okazję do ataku, wykonując szybkie pchnięcie do przodu, a następnie odskoczenie lub obronę, jeśli sytuacja tego wymaga.

Warto zauważyć, że walcząc lancą posiadamy tarczę, więc nawet jeśli wykonamy atak w złym momencie możemy obronić się przed ciosem potwora. Co więcej, ten oręż posiada wysoką ostrość, co sprawia, że jest jeszcze bardziej przydatny przeciwko bestiom o grubej skórze. Niezależnie jednak od wspomnianych zalet lanca jest bronią, która najlepiej nadaje się bardziej dla średnio zaawansowanych łowców.

Lancopał

Lancopał jest znacznie bardziej wybuchową wersją standardowej lancy, choć ruchy - wykonywane za pomocą tej broni - są bardzo podobne, oferując niemal identyczną mobilność i zdolności obronne. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że lancopał jest bronią dystansową, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Oprócz standardowego zestawu ataków, lancopał jest wyposażony w możliwość wystrzeliwania krótkich pocisków wybuchowych, które mogą powodować duże obrażenia, gdy są skutecznie używane. Jednak ta wybuchowa moc nie jest jednak pozbawiona kosztów. Należy uważać na przeładowywanie broni, które - choć nie zajmuje zbyt dużo czasu - jest czymś, co często należy powtarzać.

Ważne jest również, aby pamiętać, że ostrzał zużywa ostrość broni, więc należy spodziewać się, że będziemy musieli używać osełki podczas bitwy. Jego specjalny atak, Działo na smoczy śrut, musi zostać użyty w odpowiedniej kombinacji, aby wykorzystać w pełni destrukcyjną moc lancopału. W przeciwnym razie należy poczekać, aż broń ostygnie, zanim będziemy mogli jej ponownie użyć.

Kluczem do skutecznego korzystania z lancopału jest użycie odpowiedniej kombinacji ataków, tak, aby wykorzystać siłę ognia i zadać mnóstwo obrażeń. Jest to broń zalecana dla doświadczonych łowców.

Młot

Młot to dobry wybór dla łowców, którzy lubią być w samym środku akcji. Chociaż zasięg ataków jest krótki, to zadaje potężne uderzenia i jest szczególnie przydatny do oszałamiania przeciwników. Dlatego należy skoncentrować się na trafianiu potwora w głowę. Co więcej, obsługa młota nie jest skomplikowana, gdyż kombinacje ataków wykonuje się w prosty sposób.

Jak każda broń, również i młot ma pewne wady. Dzierżąc ten oręż nie jesteśmy w stanie blokować, a ze względu na to, że często walczymy z potworem na bliskim dystansie, jest to sporo utrudnienie. Na szczęście, w przeciwieństwie do miecza dwuręcznego, możemy przemieszczać się podczas ładowania ataków, więc - jak na tak dużą broń - nasza postać sprawnie porusza się na polu walki.

Róg łowiecki

Na pierwszy rzut oka róg łowiecki działa podobnie jak każda inna broń obuchowa do walki na krótki dystans w grze, oferując niezwykle akrobatyczny zestaw potężnych kombinacji, które są łatwe do wykonania. Ale jego największą zaletą jest możliwości grania melodii, które wyzwalają różne sekwencje ataków, a co za tym idzie, wzmacniają - nasze i kolegów z grupy -umiejętności.

Ta funkcja sprawia, że róg łowiecki idealnie sprawdza się jako broń wsparcia, ponieważ możemy jej użyć do wzmocnienia statystyk ataku i obrony swoich towarzyszy, a nawet przywrócenia zdrowia drużynie, oczywiście nadal zadając obrażenia w razie potrzeby. Z drugiej strony właściwości tej broni sprawiają, że jest trudna do nauczenia i najlepiej nadaje się tylko wtedy, gdy gramy z innymi.

Jeśli zamierzamy walczyć rogiem łowieckim, należy pamiętać, że nie każdy egzemplarz jest tak samo zbudowany. Tworząc nowe rogi w kuźni, należy zwrócić uwagę, że inne modele mają różne wzmocnienia i melodie, z których można korzystać. Dlatego należy dopasować wzmocnienia, które najlepiej służą nam i naszym kolegom z grupy.

Topór sprężynowy

Topór sprężynowy to kolejna potężna broń dwuręczna, która zapewnia unikalną mieszankę siły i szybkości, dzięki podstawowej funkcjonalności tego oręża, czyli zmiany formy: z miecza na topór - i odwrotnie - po naciśnięciu przycisku ZR. Każda forma ma inne atrybuty i ataki, dzięki czemu topór sprężynowy jest tak naprawdę dwiema broniami.

Istotą osiągnięcia sukcesu w używaniu topora sprężynowego jest dostosowanie odpowiedniej formy do danej sytuacji. Atakuj, gdy broń jest w formie topora, a stopniowo zwiększysz pasek przemiany, zwiększając siłę swoich ataków mieczem. Możesz wymachiwać bronią znacznie szybciej, gdy jest w formie miecza, chociaż w tym stanie nie będziesz mieć tak dużej mobilności.

Pasek przemiany wyczerpuje się, gdy atakujesz w formie miecza, a gdy się skończy, będziesz musiał powrócić do trybu topora, więc regularne przełączanie się pomiędzy tymi dwoma formami jest kluczem do skutecznego władania tą bronią i optymalizacji działań.

Ładowane ostrze

Ładowane ostrze to broń zadająca duże obrażenia, a w rękach prawdziwego mistrza, można w mgnieniu oka pokonać każdego potwora. Z drugiej stromy jest to powolny oręż, którym trudno się posługiwać, a nauka wymaga czasu, więc przeznaczona jest raczej dla zaawansowanych graczy.

Korzystając z ładowanego ostrza należy napełniać fiolki poprzez zadawanie podstawowych ataków. Po napełnieniu możemy przechowywać naładowane fiolki w swojej tarczy. Z kolei naładowana tarcza może obijać obrażenia podczas blokowania, co stanowi przydatną taktykę obronną.

Jednak największą zaletą tego oręża jest zmiana formy na topór, łącząc miecz i tarczę w jedną potężną broń. Dzięki naładowanym fiolkom możemy wyzwalać ataki związane z żywiołami, które zadają ogromne obrażenia.

Ładowane ostrze to złożona broń, której obsługa nie jest prosta, ale gracze, którzy ją opanują, zostaną sowicie wynagrodzeni w postaci jednej z najsilniejszych broni w grze.

Owadzia glewia

Owadzia glewia to jedna z najbardziej zaawansowanych broni w Monster Hunter Rise, nie dlatego, że jest trudna w użyciu, ale dlatego, że jest trudna do opanowania. To zwinna broń, oferująca wiele szybkich ataków, które mogą spowodować wiele obrażeń podczas krótkich momentów, kiedy potwór się odsłoni.

Możemy także użyć owadziej glewii, aby wzbić się w powietrze i wyprowadzić ataki na wroga z góry, a nawet wykonać uniki - coś, czego żadna inna broń w grze nie jest w stanie zrobić.

Jednak to, co sprawia, że owadzia glewia jest tak skomplikowana, to możliwość przywoływania i kontrolowania kinsekta, który może wspierać nas w walce na wiele sposobów. Oprócz zadawania obrażeń, kinsect może zbierać ekstrakty z potworów, aby wzmocnić nasze zdolności bojowe.

Sprawa staje się jeszcze bardziej pogmatwana, gdy weźmiemy pod uwagę, w jaki sposób ekstrakty, które może zebrać owad, różnią się w zależności od tego, którą część ciała potwora atakujemy. W przypadku tej broni musimy stale brać pod uwagę szereg czynników, aby wyzwolić jej pełny potencjał.

Owadzia glewia to oręż, który wymaga precyzji i wykonaniu dużej liczby czynności w porównaniu do pozostałych broni. Co więcej, bystry posiadacz glewii skorzysta również z wielu sposobów dostosowania kinsekta w kuźni, co tylko rozszerzy wachlarz możliwości ofensywnych i defensywnych tej broni.

Lekkie łukodziałko

Gracze, którzy wolą utrzymywać duży dystans od potwora powinni zainteresować się lekkim łukodziałkiem. Chociaż nie jest to tak potężna broń, jak jego cięższy odpowiednik, to jego użycie przypomina czasami strzelankę z perspektywy trzeciej osoby.

Po wyciągnięciu broni należy przytrzymać ZL, aby sterować kamerą, pozwalając jednocześnie poruszać się i celować. Choć pojedynczy strzał nie jest szczególnie mocny, to lekkie łukodziałko strzela szybko i szybko się przeładowuje, dzięki czemu ta broń nie krępuje ruchów i jest bardziej przyjazna dla początkujących niż pozostałe bronie dystansowe w grze.

Warto pamiętać jednak, że lekkie łukodziałko jest najskuteczniejsze, gdy używasz wszystkich typów amunicji, więc upewnij się, że masz zapas specjalnych rodzajów pocisków, zanim wyruszysz na polowanie.

Ciężkie łukodziałko

Jak sama nazwa wskazuje, ciężkie łukodziałko zadaje większe obrażenia niż jego lżejszy odpowiednik. Chociaż zasadniczo bronią steruje podobnie do lekkiego łukodziałka, wygląda i wydaje się bliższa wyrzutni rakiet, co czyni ją ciekawszą opcją, jeśli preferujemy przede wszystkim siłę ognia.

Wadą dodatkowej mocy jest to, że cięższe łukodziałko nie jest tak szybkie w użyciu, jak lekkie łukodziałko, gdyż poruszamy się powoli, gdy broń jest wyciągnięta, a przeładowanie trwa dłużej.

Jednakże, amunicja, której używa się w przypadku tej broni, jest znacznie potężniejsza. Dodatkowo, możemy możesz użyć kablozrywu, aby nieco skompensować słabszą mobilność postaci. Te niuanse sprawiają, że ciężkie łukodziałko jest odpowiednie dla zaawansowanych graczy.

Łuk

Chociaż - ze wszystkich broni dystansowych - wygląda najbardziej tradycyjnie, łuk jest prawdopodobnie jeszcze trudniejszy w użyciu, ponieważ wymaga precyzji i wyczucia czasu. Jednakże ten oręż ma też kilka zalet w porównaniu z lekkim i ciężkim łukodziałkiem.

Nie tylko możemy pruć strzałami, naciskając przycisk ZR, ale także strzelać - w siebie i w swoich kolegów z drużyny - amunicją regenerującymi zdrowie.

Aby jak najlepiej wykorzystać tę broń, należy nałożyć powłoki na strzały, które nadadzą im różne właściwości i efekty. W ten sposób możemy dostosować nasze strzały do odpowiedniej sytuacji, by zadawały bestiom obrażenia od żywiołów, na które są podatne.

Następnie: Monster Hunter Rise - najlepsza broń dla początkującego, jaki oręż wybrać

Spis treści: Monster Hunter Rise - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Monster Hunter Rise - fioletowy pasek zdrowia, jak leczyć efekty zatrucia, trucizny

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami