Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Commodore 64 jako koparka Bitcoinów - nowe zastosowanie kultowego komputera

Wyjątkowo niska wydajność.

  • Commodore 64 to wyjątkowo mało wydajna koparka kryptowalut
  • Specjalne oprogramowanie pozwala zaszyfrować pakiet danych w 337 lat

Specjalne oprogramowanie pozwala korzystać z Commodore 64 jako koparki kryptowaluty Bitcoin. Komputer jest wyjątkowo mało wydajny w tej roli - rozszyfrowanie jednego pakietu danych zajmie około 337 lat.

Aplikację o nazwie C64 Bitcoin Miner przygotował programista Maciej Witkowiak, a całość dostępna jest w serwisie GitHub. Twórca zapewnia, że nie mamy do czynienia z żartem, a na specjalnym emulatorze sprawdził nawet wydajność urządzenia.

Jest nawet interfejs graficzny

Stąd wiadomo, że „rozwiązanie” jednego pakietu danych z sieci Bitcoin zajmie 337 lat i 10 miesięcy ciągłego użytkowania. Procesor o mocy około 1 MHz z Commodore 64 gwarantuje bowiem wydajność na poziomie 0,2 hasha na sekundę. Witkowiak dodaje, że 6502 CPU nie radzi sobie zbyt dobrze z 32-bitowymi operacjami, co wydłuża czas pracy.

Dla porównania, współczesne „koparki” kryptowalut rozwiązują miliardy hashy na sekundę. Dodatkowym problemem jest fakt, że klasyczny komputer domyślnie nie posiada sprzętu łączącego z siecią, więc potrzebny jest dedykowany adapter.

337 lat to nadal wynik dużo lepszy niż „kilka miliardów lat”, którym to wynikiem „pochwalić się” może Game Boy przerobiony na koparkę kryptowalut.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.
Komentarze