Mózg jak kontroler - małpa zagrała w Ponga za pomocą umysłu

Eksperyment firmy Neuralink.

  • Makak o imieniu Pager z powodzeniem grał w Ponga, sterując umysłem
  • To eksperyment firmy Neuralink, testującej specjalny wszczep

Neuralink, firma Elona Muska starająca się zbudować interfejs łączący komputery bezpośrednio z ludzkim mózgiem, z sukcesem przeprowadziła eksperyment na małpie grającej w Ponga.

Dziewięcioletniemu makakowi o imieniu Pager implant Neuralink wszczepiono sześć tygodni przed testem. Następnie zwierzę nauczono posługiwać się specjalnym kontrolerem, rejestrując przepływ neuronów - przewodzących informacje komórek nerwowych.

Na tytuł testowy wybrano klasyczny Pong, czyli odbijanie „piłeczki” poruszającymi się w pionie prostokątami. Po chwili grania na padzie osoby odpowiedzialne za eksperyment odłączyły urządzenie. Małpa kontynuowania granie, już wyłącznie za pomocą umysłu.

Dalsze próby obejmowały zwiększenie poziomu trudności oraz całkowite usunięcie kontrolera ze ściany. Jak pokazuje powyższy materiał wideo, Pager nie miała większych problemów z poradzeniem sobie z dodatkowymi komplikacjami.

Elon Musk chwalił się podobnymi eksperymentami na małpach już w 2019 roku, lecz dopiero teraz zdecydowano się na upublicznienie wyników. W 2020 roku możliwości rejestrowania zachowania neuronów zaprezentowano na przykładzie świnki Gertrudy.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami