Gry, które nigdy nie wyjdą

Projekty zawieszone w czasoprzestrzeni.

Wiele gier zostaje anulowanych - o większości takich projektów często nawet nie wiemy. Zdarza się też, że deweloperzy rozpoczynają prace, które są wstrzymywane przed ujawnieniem tytułu.

Są jednak również takie produkcje, które po ogłoszeniu... po prostu znikają. Są zawieszone w limbo. Wydawcy nie informują jednak wprost, że zostały skasowane, więc gracze cały czas mają odrobinę nadziei. To właśnie kilka takich niespełnionych obietnic chcemy tu przypomnieć.

Agent

Tajemniczy projekt od Rockstara został zapowiedziany w 2009 roku na targach E3. Oczywiście od razu rozbudził wyobraźnię milionów graczy - w końcu miała to być zupełnie świeża marka od twórców Grand Theft Auto. Ponadto, nie zapowiadało się, że mielibyśmy mieć do czynienia po prostu z kolejnym otwartym światem czy grą w stylu GTA.

W opisie, który cały czas jest dostępny na oficjalnej stronie studia, czytamy, że Agent miał „zabrać graczy w paranoiczną podróż do świata szpiegów, kontrwywiadu i politycznych zabójstw w szczytowym okresie zimnej wojny”.

Brzmi to naprawdę ciekawie. Zimnowojenne wątki nie są wykorzystywane w grach zbyt często, a jest to motyw stwarzający potencjał do wykreowania interesujących historii o szpiegach, spiskach i zdradach. Kto wie, być może Rockstar nas jeszcze zaskoczy i zmieni platformę docelową Agenta - z PS3 na PS5.

agent
Screen wykonany dziś na oficjalnej stronie Rockstara

Tekken x Street Fighter

Fani bijatyk cieszą się z zapowiedzi każdej nowej gry tego typu, a jeśli mamy na dodatek do czynienia z połączeniem różnych znanych serii czy marek, to jeszcze większy powód do radości - w końcu to szansa na ciekawszy zestaw postaci.

Dlatego też wielkie zainteresowanie wzbudziła zapowiedź dwóch projektów. Przedstawiciele Namco Bandai i Capcomu wspólnie ogłosili dwie gry: Street Fighter x Tekken oraz Tekken x Street Fighter. Niestety do tej pory ukazała się tylko ta pierwsza.

Każda z gier miała oferować styl graficzny i gameplay w stylu serii, która zajmuje pierwsze miejsce w tytule projektu. Dlatego też Street Fighter x Tekken przypominał pod wieloma względami właśnie cykl Street Fighter. Druga produkcja miała w większym stopniu przypominać Tekkena. Byłby to świetny dodatek do tego, co oferuje Tekken 7.

Producent Katsuhiro Harada wypowiadał się na temat gry po raz ostatni w 2019 roku. Pytał wtedy fanów, jak bardzo chcieliby, żeby tytuł w końcu się ukazał...

tekkenx
Gdy Akuma ze Street Fightera pojawił się w Tekken 7, wielu graczy uwierzyło, że Tekken x Street Fighter może się udać

Unreal Tournament

Ta gra jest dosyć specyficznym wyjątkiem w tym artykule. Teoretycznie bowiem istnieje w pewnej formie, ale tak naprawdę finalna wersja najpewniej nigdy się nie ukaże.

Wszystko to wina sukcesu Fortnite. Kiedy Epic Games zapowiedział nową część cyklu w 2014 roku, fani arena shooterów byli wniebowzięci. Tym bardziej, że szybko udostępniono wczesną, prototypową wersję. Co ważne - była ona całkiem dopracowana, a swego czasu imponowała też jakością oprawy.

„Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale można już grać i zdobywać nagrody dostępne wyłącznie dla uczestników fazy pre-alpha. Zobacz, jak postępują prace i daj nam znać, co o tym sądzisz” - opis dostęny w Epic Games Store brzmi trochę jak smutny żart. Jednak grę można przynajmniej pobrać, by pomarzyć, jak mogłaby wyglądać dokończona edycja strzelanki.

Unreal Tournament na Unreal Engine 5 wyglądałby z pewnością zachwycająco. Oby deweloperzy postanowili odpocząć przez moment od Fortnite'a... Prace nad UT byłyby przecież świetną odskocznią.

Dead Island 2

Sequel Dead Island podobno się ukaże. Podobno. Słyszymy to już od wielu lat - i szczerze mówiąc, trudno dać wiarę zapewnieniom wydawcy. Choć naprawdę byśmy chcieli. Dawno nie otrzymaliśmy gry w podobnym stylu.

Kiedyś to Techland chciał stworzyć Dead Island 2, jednak twórcy z Wrocławia postawili wszystko na jedną kartę, czyli na Dying Light. Studio Yager - twórcy Spec Ops: The Line - wyrazili jednak chęć wyprodukowania kontynuacji.

Deep Silver zerwało po latach współpracę. Chodziło o różnice w wizji projektu. Prace przekazano deweloperom z Sumo Digital, lecz ci też zostali w końcu odsunięci od gry. W 2019 roku ogłoszono, że grę dokończy podobno Dambuster Studios - twórcy Homefront: The Revolution. Nie doczekaliśmy się jednak żadnej aktualizacji, nowego trailera czy choćby teasera.

Half-Life 2: Epizod 3

Tak naprawdę można by tutaj napisać o Half-Life 3, jednak trzecia część cyklu nigdy nie została zapowiedziana. Trzeci odcinek serii rozszerzeń miał się jednak ukazać - ale nic z tego nie wyszło.

Było to o tyle bolesne, że Episode 2 zakończył się ciężkim cliff-hangerem. Wszyscy chcieli poznać dalszy ciąg historii. Niektórym twórcom zależło też bardzo, by zaoferować ten finał graczom. Scenarzysta Marc Laidlaw opisał nawet fabułę - zmieniając jednak różne słowa i nazwy własne, by nie podpaść Valve.

Half-Life Alyx pomogło trochę złagodzić ból oczekiwania na kontynuację, lecz nie był to jednak prawdziwy sequel. Tylko zakończenie w pewnym stopniu zasugerowało, jak może dalej potoczyć się opowieść. Finał VR-owej gry można nawet interpretować jako formę pozbycia się powodu dla istnienia Episode 3. Nie będziemy jednak zamieszczać tu spoilerów - wystarczy, że zainteresowani wyszukają odpowiednie fragmenty na YouTube.

haalfli
Oni też chcieliby się pewnie dowiedzieć, co dalej z ich historią

Branża gier wideo to oczywiście jeszcze więcej podobnych projektów zawieszonych w stanie oczekiwania. Dajcie znać, jeśli pominęliśmy coś Waszym zdaniem istotnego.

Reklama

Skocz do komentarzy (6)

Powiązane gry

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (6)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami