Mass Effect 1 - taktyczny hud: jak wydawać rozkazy

Kontrolowanie towarzyszy w walce.

Nieodłącznym elementem rozgrywki w Mass Effect jest prowadzenie walki. Niemal od samego początku przygody sterujemy w niej nie tylko poczynaniami Sheparda, ale mamy również wpływ na skład naszej drużyny oraz podejmowane przez kompanów działania.

Wszystko odbywa się w taktycznym hudzie, który uruchamiasz przytrzymując odpowiedni klawisz (spacja - PC, RB - Xbox, R1 - PlayStation). Zatrzymasz w ten sposób akcję i będziesz mógł na spokojnie podjąć decyzję związane z walką.

Poniżej znajdziesz poszczególne elementy z nim związane. Jeśli u kompana widnieje napis Zablokowany to może oznaczać, że chwilowo jest niezdolny do walki (np. działa na niego pole siłowe blokujące ruchy - trzeba wtedy odczekać, aż stanie się aktywny).

hud1
  • Celownik (1) - na czerwono zaznaczeni są przeciwnicy, możesz ich oznaczyć, aby kompani wiedzieli kogo atakować.
  • Umiejętności (2) - są tu wszystkie zdolności bohatera oraz kompanów, które możesz aktywować po ich wyborze. Wystarczy najechać na daną umiejętność, aby zobaczyć jej opis. Po skorzystaniu ze zdolności trzeba odczekać pewien czas, aż będzie można z niej skorzystać ponownie.
  • Bronie (3) - w każdej chwili możemy naszej postaci, a także kompanom, zmienić rodzaj broni, z której korzystają.
  • Rozkazy (4) - możesz wydawać swojej drużynie cztery rozkazy: naprzód, obrona, zbiórka, atak celu (na konsolach rozkazy są wydawane na krzyżaku).
  • Menu podręczne (5) - możesz tu przeciągnąć zdolności głównego bohatera, które następnie będziesz aktywował skrótem klawiszowym z poziomu walki, bez konieczności wchodzenia do huda.

Jak wygląda zarządzanie oddziałem w praktyce? Przydaje się zwłaszcza podczas walk z silniejszymi przeciwnikami. Możesz w ten sposób na chwilę zatrzymać akcję i na przykład wydać kompanom rozkazy użycia konkretnych umiejętności na wybranym celu. Przykładowo możesz w ten sposób pozbawić silnego wroga osłon i unieruchomić go, korzystając z telekinezy. Dzięki temu chwilowo stanie się bezbronny, a skumulowany ogień pozwoli szybko go wyeliminować.

hud2

Niezależność członków oddziału możesz ustawić w ustawieniach rozgrywki. Jest z nimi związana opcja Użycie mocy oddziału (6). Wybranie elementu Aktywne spowoduje, że towarzysze będą sami korzystali ze wszystkich dostępnych zdolności. Tylko obrona sprawi, że nie będą podejmować działań zaczepnych, a ustawienie Wyłączone przyczyni się do zaniechania samodzielnego korzystania z umiejętności - wtedy decyduje o tym wyłącznie gracz. Przy małym doświadczeniu w Mass Effect najlepiej zacząć od opcji Aktywne.

Następnie: Mass Effect 1 - walka: podstawy, jak walczyć

Spis treści: Mass Effect 1 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Mass Effect 1 - jak dobierać skład drużyny

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami