PS5 - trofea, rangi i poziomy

Wszystko o systemie osiągnięć, trofeach i pucharkach PlayStation.

Trofea to nieodłączny element każdej gry na PlayStation. Ten system pojawił się jeszcze w 2008 roku, czyli w czasach świetności PS3. Jednakże od czasu pojawienia się PlayStation 5 wiele się wydarzyło na polu trofeów. Na tej stronie dowiesz się wszystkiego o zdobywaniu osiągnięć.

Podstawowe informacje o systemie trofeów PlayStation

Trofea to nic innego jak wirtualne pucharki, które otrzymujemy za postępy w danej grze lub za szczególne osiągnięcia. Każda gra ma swój zestaw trofeów, które dzielą się na cztery kategorie/stopnie (1):

062
  • trofea brązowe - najbardziej powszechne, jest ich najwięcej;
  • trofea srebrne - trudniej je zdobyć i jest ich mniej niż brązowych;
  • trofea złote - najrzadsze, jest ich stosunkowo mało w porównaniu z brązowymi i srebrnymi, otrzymujemy je za szczególne osiągnięcia, np. ukończenie gry;
  • trofeum platynowe - w każdej grze można zdobyć tylko jedno takie trofeum, wpadanie automatycznie, gdy zdobędziemy wszystkie pozostałe trofea. Tzw. „wbicie platyny” to szczególne osiągnięcie, które zdobywają najwytrwalsi gracze.

Zdobywanie trofeów wpływa na ogólną rangę (2) gracza (więcej informacji poniżej).

063

Trofea możemy sprawdzić w każdej chwili, przechodząc do ikony użytkownika i wybierając opcję: Trofea (3). Wówczas wyświetli się lista wszystkich tytułów, w jakie zagrałeś, wraz z informacją o liczbie zdobytych pucharków, a także ogólnym poziomie użytkownika i wszystkich zdobytych trofeach (łącznie).

064

Jeśli interesują cię trofea w jednej z zainstalowanych gier, wystarczy na ekranie głównym odnaleźć kafelek danego tytułu i przejść do pola z postępami trofeów (4).

Nowe poziomy (rangi) trofeów

Wraz z debiutem PlayStation 5 poziomy trofeów uległy delikatnej zmianie. Maksymalna ranga wrosła do 999. Liczba zdobytych trofeów odzwierciedla naszą rangę, która - podobnie jak pucharki - również może przybrać kolor: brązowy, srebrny, złoty lub platynowy. Platynowe trofea najbardziej przyczyniają się zwiększenia poziomu gracza.

PS5_neue_Stufen

Jak ujawnić zawartość ukrytych trofeów

Niektóre trofea są ukryte. Wynika to prostego faktu - twórcy gry chcą, abyśmy uniknęli spoilerów fabularnych, a opisy niektórych osiągnięć mogą jasno zakomunikować nam, co może wydarzyć się opowiadanej historii.

065

Co prawda, ukryte trofea (5) widzimy na liście, ale podstawowe informacje o danym osiągnięciu (nazwa, opis, stopień) są niewidoczne.

066

Aby odkryć zawartość ukrytego trofeum, należy do niego wejść i kliknąć przycisk Options na padzie, a następnie wybrać opcję: Pokaż ukryte informacje (6). Wówczas zobaczymy nazwę, opis i stopień danego pucharku.

Jak usunąć gry z listy trofeów

Jeśli zagrałeś wiele gier, lista trofeów z czasem stanie się długa i trudna do przejrzenia. Chociaż na początku zawsze odnajdziesz ostatnio uruchamiane gry, to listy nie można posortować i szybko odnaleźć tytuł, w który dawno nie grałeś.

067

Jeżeli chcesz utrzymać względny porządek na liście gier i trofeów, możesz część pozycji usunąć. Wystarczy wybrać tytuł, który chcesz usunąć z listy, nacisnąć przycisk Option na kontrolerze i wybrać opcję: Usuń (7). Uwaga! Ta czynność jest możliwa, jeśli nie zdobyłeś w danej grze ani jednego trofeum (0%).

Automatyczne nagrywanie filmów i robienie zdjęć po zdobyciu trofeów

PlayStation 5 daje możliwość nagrania filmu i zrobienia zdjęcia za każdym razem, gdy zdobędziemy trofeum. Uwiecznienie chwili, kiedy wpada trudny do zdobycia pucharek, może być dla wielu z nas ujęciem, które będziemy chcieli zachować na później.

068

Możemy wybrać, czy podczas zdobywania osiągnięcia, chcemy, żeby nagrał się film i/lub zapisało się zdjęcie. W Ustawieniach, w sekcji: Zrzuty i transmisje / Trofea, możemy zdecydować - osobno - o zapisywania klipów wideo lub zrzutów ekranu, gdy wpada pucharek. W przypadku nagrywania wideo można także zadecydować o długości pojedynczego klipu (15 lub 30 sekund).

Filmy i zdjęcia powiązane z osiągnięciami znajdują się w Galerii multimediów, w zakładce: Trofea.

Zwróć uwagę, że klipy wideo z poruszającymi i wzruszającymi chwilami sukcesu pochłaniają również sporo miejsca na wewnętrznym dysku SSD, który i tak nie jest zbyt obszerny. Pojedynczy 15-sekundowy film pochłania około 33 MB. Jeśli zdobywamy dużo trofeów, to należy zarezerwować sporo pamięci.

Dlatego warto, od czasu do czasu, przejrzeć Galerię multimediów i skopiować dane zajmujące dużo miejsca na dysk zewnętrzny, a następnie usunąć je z pamięci konsoli.

Warto pamiętać jeszcze o jednej sprawie - nasz głos będzie również rejestrowany podczas nagrywania filmów, ponieważ mikrofon w kontrolerze DualSense jest domyślnie aktywny. Mikrofon można wyłączyć na kilka sposobów.

Następnie: PS5 - VR, kiedy PS VR2

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - PS Plus Collection: kolekcja darmowych gier

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami