Gry z lootboxami tylko dla dorosłych - nowy pomysł niemieckich polityków

Prawo wpłynie na serię FIFA.

  • Niemcy pracują nad przepisami, które nadadzą grom z lootboxami kategorię 18+
  • Według niemieckiego prawa, produkcje dla dorosłych nie mogą być sprzedawane niepełnoletnim

Niemieccy politycy pracują nad ustawą, w ramach której każda gra z tak zwanymi lootboxami, czyli skrzynkami z losową zawartością, otrzyma kategorię wiekową 18+. To oznacza, że tego typu tytuły przeznaczone byłyby tylko dla dorosłych odbiorców.

Jak pisze Der Spiegel, w piątek projekt uchwalił Bundestag, który jest - w dużym skrócie - odpowiednikiem polskiego Sejmu. Teraz nowe przepisy muszą zatwierdzić członkowie Bundesratu, a więc izby wyższej parlamentu naszych zachodnich sąsiadów. Mogą wejść w życie wiosną.

Przygotowywane regulacje zmienią ustawę o ochronie najmłodszych (Youth Protection Act), dodając fragment o „ryzykach wynikających z mechanizmów przypominających hazard”, co obejmuje również lootboxy.

fifa_ultimate_team1
Niektóre kraje uważają, że lootboxy w serii FIFA mają znamiona hazardu

W efekcie produkcje ze skrzynkami z losową zawartością dostaną oznaczenie 18+. Warto zaś zaznaczyć, że w Niemczech grom kategorie wiekowe przyznaje USK, które jest częścią systemu prawnego - sklepy nie mogą sprzedawać tytułów dla dorosłych dzieciom pod groźbą grzywny.

Nowe przepisy oznaczają, że pozycje z lootboxami będą mogły kupić wyłącznie osoby pełnoletnie. Uregulowania wpłyną między innymi na serię FIFA, której tryb Ultimate Team mocno opiera się na wspomnianym elemencie. Przypomnijmy: gracze kupują paczki z losowymi kartami piłkarzy, co było już krytykowane w niektórych krajach.

Jeżeli tworzone prawo wejdzie w życie, EA Sports stanie przed koniecznością usunięcia mechanizmu skrzynek, by kolejne odsłony piłkarskiego cyklu zachowały niską kategorię wiekową i mogły być sprzedawane młodszym odbiorcom.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami