PS5 - jaki telewizor kupić do PlayStation 5

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania TV lub monitora.

Odpowiedni telewizor bądź monitor ma kluczowe znaczenie w kontekście wyświetlanej grafiki. Sam zakup konsoli to nie wszystko. PlayStation 5 posiada wiele technologii, które wpływają na jakość oprawy graficznej. Jednak bez odpowiedniego odbiornika ucierpi na tym jakość obrazu, a tym samym nasze wrażenia z rozgrywki.

Dlatego, jeśli przymierzamy się do zakupu telewizora, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpłyną na nasze doświadczenie podczas korzystania z PS5. Poniższe informacje dotyczą również monitorów komputerowych, do których również można podpiąć konsole.

Rozdzielczość: 4K (Ultra HD) i 8K

O ile matryce 4K, wyświetlające rozdzielczość 3840x2160, są już standardem w przypadku telewizorów, to tego samego nie można powiedzieć o monitorach komputerowych, gdzie królują rozdzielczości 1080p i 1440p.

Prawie wszystkie gry wydawane z myślą o PS5 wspierają rozdzielczość 4K, dlatego warto wziąć ten czynnik pod uwagę. Obraz w tej rozdzielczości jest ostrzejszy, wyraźniejszy i po prostu ładniejszy w porównaniu z Full HD.

023

Posiadanie zatem PlayStation 5 bez TV 4K mija się z celem. Dlatego przymierzając się do zakupu nowego telewizora - lub monitora - warto zwrócić uwagę, czy odbiornik wyświetli rozdzielczość 4K (2160p).

Najnowsza konsola Sony wspiera również 8K, czyli rozdzielczość pozwalająca wyświetlić cztery razy więcej pikseli niż 4K. Jednak, na chwilę obecną, nie ma sensu zawracać sobie głowy 8K. Należy traktować to bardziej jako chwyt marketingowy.

Po pierwsze, telewizory umożliwiające wyświetlić tę rozdzielczość dopiero pojawiają się na rynku i są jeszcze drogie. Po drugie, bardzo wątpliwe, że PS5 będzie w stanie obsłużyć 8K w grach wysokobudżetowych, tych z najlepszą jakością grafiki, gdyż ta rozdzielczość wymaga bardzo mocnych podzespołów. Możliwe, że zobaczymy w 8K mniejsze gry, które nie mogą pochwalić się zaawansowaną oprawą graficzną.

HDR

HDR jest skrótem od High Dynamic Range. Ta technologia znacznie wpływa na jakość obrazu, gdyż zwiększa się różnica pomiędzy jasnymi a ciemnymi tonami, kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne.

022

HDR HDR-owi nierówny, dlatego zwróć uwagę na standardy i zakres jasności. W przypadku tego drugiego parametru, liczonego w kandelach na m2 (cd/m2), zasada jest prosta: im wyższa wartość, tym lepiej. 500 cd/m2 to niezbędne minimum, by zobaczyć różnicę. Jeśli zaś chodzi o standardy, zwróć uwagę, by telewizor posiadał HDR10 lub HDR10+.

Port HDMI 2.1

Za pomocą złącza HDMI podłączysz konsolę z telewizorem lub monitorem. PlayStation 5 wykorzystuje standard HDMI 2.1, dlatego zadbaj, by twój telewizor również obsługiwał ten standard, gdyż przyniesie to wiele korzyści.

HDMI 2.1 to pewnego rodzaju rewolucja względem poprzednich standardów. Za jego pomocą możliwe jest przesłanie obrazu 4K HDR w maksymalnie 120 klatkach na sekundę lub 8K HDR w 60 klatach. O ile rozdzielczość 8K raczej nie będzie powszechnie dostępna dla PlayStation 5, to najnowsze gry udowadniają, że są w stanie wyświetlić obraz 4K w 60 klatkach lub w niższej rozdzielczości, ale w 120 FPS.

Co więcej, HDMI 2.1, dzięki znacznie większej przepustowości (48 Gbps), potrafi przesłać znacznie lepszy dźwięk i obraz. Warto jednak zaznaczyć, że PS5 wykorzystuje tylko 32 Gbps, co nie zmienia faktu, że nadal możliwe jest wyświetlenie 4K w 120 FPS, a także możliwa jest obsługa certyfikowanych i autorskich technologii dźwięku, jak Tempest 3D AudioTech.

024

W przypadku HDMI 2.1 warto wspomnieć o jeszcze jednej technologii, czyli VRR (Variable Refresh Rate). Działa ona podobnie do znanych rozwiązań producentów kart graficznych, czyli AMD (FreeSync) i Nvidii (G-Sync). Polega na synchronizacji częstotliwości odświeżania obrazu, co pozytywnie wpływa na płynność wyświetlanego obrazu, jeśli gra ma problemy ze spadającą liczbą klatek. Póki co PS5 nie wykorzystuje jeszcze VRR, ale w przyszłości ma się to zmienić. Sony zapowiedziało stosowną aktualizację systemu, która wprowadzi obsługę tej technologii.

Podpinając PlayStation 5 do telewizora, upewnij się, że przewód HDMI spełnia standard 2.1. W przypadku jeśli PS5 i TV zostaną podłączone do portów HDMI 2.1, a kabel ma niższą klasę, to większość technologii, o których wspomnieliśmy powyżej, nie będzie dostępna. Przewód HDMI dołączany do PS5 posiada odpowiedni certyfikat.

Jeśli twój telewizor nie posiada złącza HDMI 2.1, nie znaczy to że PS5 nie będzie działało poprawnie na odbiornikach niższej klasy, np. z portem HDMI 2.0. Jednak musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie funkcjonalności będą dostępne. Dla przykładu: TV wyświetli obraz 4K, ale tylko w 60 FPS.

Inne parametry gamingowe

Powyżej wymieniliśmy najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania telewizora, który chcemy podłączyć do PlayStation 5. Natomiast poniżej zamieściliśmy kilka istotnych parametrów, które szczególnie będą istotne dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy kupują TV lub monitor głównie z myślą o graniu na konsoli czy pececie.

025
  • Częstotliwość odświeżania - wyrażona w hercach (Hz), wpływa na możliwą do wyświetlenia liczbę klatek. Obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej, choć - w przypadku telewizorów - odświeżanie na poziomie100Hz będzie wystarczające.
  • Input lag - czyli opóźnienie wyrażone w milisekundach (ms) - jest to czas pomiędzy wysłaniem sygnału do telewizora a jego wyświetleniem. Ma szczególne znaczenie w dynamicznych grach, a także podczas rozgrywek online. Im input lag jest niższy, tym lepiej. Telewizory wysokiej klasy mają opóźnienie poniżej 20 ms.
  • FreeSync i G-Sync - niektóre telewizory posiadają technologie AMD i/lub Nvidii, dzięki którym możesz podłączyć PC-ta do TV i cieszyć się z jeszcze płynniejszej rozgrywki.
  • Dodatkowe złącza HDMI 2.1 - o korzyściach płynących z HDMI 2.1 piszemy powyżej. Jeśli zamierzasz korzystać z innego sprzętu (np. drugiej konsoli), który wykorzystuje złącze HDMI 2.1, warto wybrać model, który ma więcej niż jedno wejście tego typu.

Następnie: PS5 - kontroler DualSense: ciekawostki i najważniejsze funkcje pada

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - gdzie kupić konsolę, kiedy będzie dostępna

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami