PS5 - jak uruchomić grę z PS4: wsteczna kompatybilność

Czy gry z PS4 działają na PS5.

Wsteczna kompatybilność to dość enigmatyczny termin, szczególnie dla osób, które na co dzień nie interesują się grami wideo, choć wielu posiadaczy PlayStation 5 powinno zainteresować się tą funkcjonalnością.

Dzięki wstecznej kompatybilności, nowsza konsola umożliwia uruchomienie gier z PS4. Nie ma znaczenia, czy grę posiadamy w wersji cyfrowej, czy w pudełku, nową, czy używaną. Wystarczy zainstalować tytuł, który wyszedł pierwotnie na PS4, by na PlayStation 5 cieszyć rozgrywką z poprzedniej generacji.

Co więcej, niektóre gry działają na PS5 o wiele lepiej niż na PS4. Jest to zasługa specjalnych łatek (patchy), który poprawiają oprawę graficzną i zwiększają płynność rozgrywki. W większości przypadków taka zawartość dodatkowa jest bezpłatna - wystarczy pobrać przez internet odpowiednią aktualizację.

W przypadku niektórych tytułów, wydawcy decydują się na wypuszczenie odświeżonej wersji gry z PS4, dostosowanej do możliwości PlayStation 5. Wówczas taka edycja gry na PS5 jest osobnym tytułem w bibliotece (nadal istnieje wersja na PS4, którą możemy odpalić na PS5 we wstecznej kompatybilności oraz kolejna edycja, stworzona tylko z myślą o PS5).

Zobacz też: PS5 - wersja gry PS4 i PS5: jak rozpoznać, zmienić

Często posiadacze wersji z PS4 otrzymują za darmo odświeżoną wersję, choć zdarza się, że gracze są zmuszeni do ponownego zakupu tej samej gry lub aktualizacji, jeśli chcą zagrać w reedycję dostosowaną do nowej konsoli.

037

W okresie międzygeneracyjnym warto zwracać uwagę na opis gry i pudełka, gdyż wydawca informuje potencjalnych kupujących o możliwości uruchomienia gry na obu sprzętach. Jeśli taki komunikat pojawia się, wówczas, mając tę samą kopię gry, możemy rozpocząć rozgrywkę na PS4, a po zakupie nowszej konsoli, kontynuować ją na PS5.

Co więcej, w większości przypadków nie ma przeszkód, by przenieść podstępy pomiędzy konsolami. Jeśli więc zaczęliśmy grę na PS4, to na PS5 możemy wczytać zapis stanu gry, który zapisaliśmy na PlayStation 4. Jednak to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Warto więc upewnić przy danym tytule, czy można bez problemu przenosić zapisy pomiędzy konsolami.

Uwaga 1! Istnieje kilkanaście gier z PS4, które z jakiegoś powodu nie zadziałają na PS5. Ta lista jest bardzo krótka i może ulec zmianie, gdy wydawcy postarają się dostosować swoje gry do wymogów PlayStation 5.

Uwaga 2! Sony zaleca, aby grać w gry z PS4 na PS5 na kontrolerze DualShock 4, czyli padzie od PlayStation 4. Aczkolwiek w większości przypadków, DualSense, czyli pad od PS5, bez większych problemów obsłuży starsze gry.

Następnie: PS5 - tryb spoczynku, wyłączanie konsoli

Spis treści: PS5 - poradnik do konsoli

Poprzednio: PS5 - wersja gry PS4 i PS5: jak rozpoznać, zmienić

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami