Sony zamyka Japan Studio

Najstarszy zespół deweloperski firmy.

  • Sony reorganizuje Japan Studio
  • Zespół rozwiązano, a część deweloperów włączono do Asobi Team, twórców Astro's Playroom

Wraz z początkiem kwietnia Sony zamknie Japan Studio. Ekipę założono w 1993 roku i do tej pory była najstarszym funkcjonującym zespołem deweloperskim producenta PlayStation.

Japoński oddział odpowiedzialny był za takie gry i serie, jak Knack, Puppeteer, Patapon, Ape Escape i Gravity Rush. Często współpracował też z zewnętrznymi twórcami, pomagając między innymi przy Bloodborne, Shadow of the Colossus i Demon's Souls.

Najpierw o sprawie poinformował serwis VGC. Anonimowe źródła twierdzą, że zwolniono większość deweloperów, nie przedłużając im kontraktów, które wygasną 1 kwietnia. Sony pozostawi grupę osób - zajmujących się lokalizacją i kwestiami biznesowymi.

gravity_rush_2
Japan Studio odpowiada za serię Gravity Rush

Nadal funkcjonować będzie jednak japońskie Asobi Team, czyli twórcy Astro's Playroom. Ponadto część pracowników Japan Studio dołączy do wspomnianego zespołu, ale inni odejdą do Bokeh - firmy założonej przez Keiichiro Toyamę, reżysera Silent Hill i Gravity Rush.

Producent PlayStation potwierdził doniesienia. W oświadczeniu dla IGN działania wobec ekipy z Kraju Kwitnącej Wiśni nazywa „reorganizacją”, która ma „wzmocnić operacje biznesowe”. Nowa struktura powstanie 1 kwietnia, a w jej centrum będzie Asobi Team.

bloodborne
Zespół pomagał też przy Bloodborne

Informatorzy VGC przekonują, że przyczyną decyzji był fakt, że Japan Studio przestało przynosić zyski. Deweloperzy chcieli skupić się na grach, które odniosłyby przede wszystkim sukces w Japonii, a później ewentualnie na innych rynkach. Sony woli jednak położyć nacisk na tytuły, które mogą od razu stać się światowymi hitami.

To dlatego ponad rok temu prezesa studia - Allana Brackera - zastąpił Nicolas Doucet, reżyser Astro Bot: Rescue Mission. Jedno ze źródeł twierdzi, że likwidacja zespołu jest częścią przekierowywania większej mocy sprawczej z Kraju Kwitnącej Wiśni do centrali Sony w USA.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami