Valheim - żegluga: jak pływać statkiem

Sterowanie statkiem na oceanie, kontrola prędkości, manewrowanie. 

Bez korzystania ze statków gra w Valheim jest niemalże niemożliwa - większość surowców oddzielona jest od startowej wyspy oceanem, a postać nie da rady przepłynąć większego dystansu wpław. Na tej stronie wyjaśniamy jak sterować okrętem, po czym określić kierunek wiatru i jaki ma on wpływ na żeglugę.

Gdy zasiądziesz za sterem dowolnego okrętu, na ekranie wyświetlą się informacje, które pomogą ci nim sterować. Są to:

113_valheim_jak_plywac_statkiem
  • kierunek wiatru (1) - biała strzałka jest widoczna cały czas, nawet po za okrętem. Wskazuje ona z której strony wieje wiatr. Pamiętaj, że jego wpływ zależy od tego, w jakiej pozycji znajduje się okręt (2), a nie w którym kierunku odwrócona jest postać;
  • aktualny wpływ wiatru na okręt - widoczna pod mini-mapą ikona pozwoli ci określić, jak wiatr oddziałuje na okręt. Jeśli symbol wiatru (3) jest bezpośrednio przed przodem okrętu (4), żeglowanie z opuszczonymi żaglami będzie niemożliwe - wiatr będzie wiał od przodu, przez co okręt się zatrzyma. Im kierunek wiatru bliżej tyłu statku, tym większa prędkość z opuszczonymi żaglami;
  • ster (5) - tuż obok postaci wyświetli się ikonka steru, wraz z kierunkiem ruchu, jaki ustawiłeś. Jeśli wciśniesz klawisz W, pojawi się strzałka do góry, co pozwoli na ruch do przodu, jeśli z kolei S to strzałka w dół, dzięki której cofniesz okręt. Od ilości strzałek zależy prędkość ruchu - do przodu masz do wyboru 1-3 strzałki, do tyłu tylko 1.

Poruszanie się statkiem polega w głównej mierze na odpowiednim ustawieniu steru w stosunku do kierunku wiatru. Jeśli ustawisz jedną strzałkę w górę lub w dół, postać będzie wiosłować - przez co możliwe będzie poruszanie się do przodu bądź do tyłu bez wiatru lub pod wiatr, lecz ze zmniejszoną prędkością.

Rozstawienie żagli do połowy (2 strzałki do góry) lub w pełni (3 strzałki do góry) pozwoli ci poruszać się tylko wtedy, gdy wiatr wieję od boku bądź od tyłu okrętu. Jeśli będzie wiał wiatr przedni i będziesz miał rozłożone żagle, okręt zatrzyma się bądź znacząco zwolni.

Ważne jest też manewrowanie na boki przy pomocy klawiszy A i D. Pozwoli ci to skręcić okręt odpowiednio w lewo bądź prawo. Pamiętaj, że promień skrętu zależy od typu okrętu, a także od siły wiatru i prędkości, z którą się poruszasz - przy silniejszym wietrze i/lub prędkości, promień znacząco się wydłuży.

Miej też na uwadze bezwładność okrętu. Podciągnięcie żagli bądź też rozpoczęcie wiosłowania do tyłu nie zatrzyma rozpędzonego okrętu w ułamku sekundy - potrzebuje on chwili, by wyhamować. Planuj więc swoje kolejne ruchy z wyprzedzeniem - szczególnie podczas manewrowania pomiędzy kamieniami bądź dobijania do brzegu.

Następnie: Valheim - narzędzia: jak tworzyć

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valheim - statki: jak zbudować, rodzaje okrętów

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami