Fanowskie remastery GTA 3 i Vice City znikają z sieci

Imponujący efekt inżynierii wstecznej.

  • Re3 i reVC to remastery stworzone przy użyciu inżynierii wstecznej
  • Projekt otworzył drogę do wielu ambitnych modów, a nawet fanowskich portów

Fanowskie re3 i reVC - ambitne remastery GTA 3 i Vice City - zostały zablokowane i usunięte z sieci po otrzymaniu przez twórców pisma w sprawie naruszenia praw autorskich.

Autorzy projektów za pomocą inżynierii wstecznej dotarli do kodu źródłowego oryginalnych produkcji. To pozwoliło na łatwiejsze wprowadzanie zmian, choćby w oprawie graficznej.

Zarówno re3, jak też reVC, były wyczekiwane przez twórców modyfikacji. Niektórzy zdążyli już rozpocząć prace nad wprowadzeniem do gier ray tracingu, czy nawet przeniesieniem ich na zupełnie nowe platformy - choćby Vitę czy Wii U.

fanowskie_remastery_gta_zablokowane
Powstały już między innymi imponujące mody pogodowe

Od teraz jednak zdobycie tych wyjątkowych remasterów może być już niemożliwe. Niewykluczone jednak, że społeczność modderów będzie dalej - nieoficjalnie - dzielić się kodem źródłowym.

Co ciekawe, autorzy projektu nie są pewni, czy DMCA - protokół o naruszeniu praw - pochodzi od Take-Two.

- Niewykluczone, że to po prostu dzieło trolla. Trudno powiedzieć. Lepiej jednak uznać, że to autentyczne - zaznaczył jeden z głównych programistów.

Autorzy od początku prac obawiali się takiego obrotu spraw, lecz mimo wszystko postanowili zaryzykować i opublikować swoje dzieło. Za dobry znak uznali między innymi fakt, że Nintendo nie zablokowało podobnego projektu z Mario 64.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami