Apple chce wciągnąć Valve w konflikt z Epic Games

Firma zażądała danych ze Steama.

  • Valve odmówiło Apple udostępnienia danych o Steamie
  • Producent iPhone'ów chciał wykorzystać informacje w sporze z Epic Games
  • Firma Gabe'a Newella podkreśla, że nie jest „kluczowym podmiotem” w konflikcie

Najnowsze akta sądowe ujawniają, że Apple zażądało od Valve udostępnienia szczegółowych informacji o działalności Steama z minionych pięciu lat, by zyskać przewagę w rozprawie przeciwko Epic Games. Właściciel platformy dystrybucji cyfrowej odmówił.

Jak pisze PC Gamer, w listopadzie 2020 roku producent iPhone'ów zwrócił się do firmy Gabe'a Newella o przekazanie danych o rocznej sprzedaży aplikacji i mikropłatności, rocznych przychodów z reklam, rocznej sprzedaży zewnętrznych produktów, które są przypisywane do Steama, a także rocznych przychodów sklepu.

Apple chciało też uzyskać nazwy wszystkich aplikacji z katalogu Steama wraz ze szczegółami o cenach i okresach dostępności. Koncern z nadgryzionym jabłkiem w logo argumentował, że informacje pozwolą wykazać, na jak dużym rynku faktycznie rywalizują twórcy Fortnite.

fortnite_apple_epic
Zarzewiem konfliktu między Apple i Epic Games jest Fortnite

Valve odmówiło. W dołączonym do akt liście prawnicy firmy wyjaśnili, że już wcześniej przekazali dokumenty na temat między innymi przychodów, konkurencji z Epic Games i kontraktów podpisywanych w imieniu swojego sklepu.

Właściciel Steama wytłumaczył również, że nie jest w stanie udostępnić tak szczegółowych informacji ze względu na fakt, że ich nie przechowuje, ponieważ nie są istotne z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Firma Gabe'a Newella zwraca uwagę, że Apple próbuje wciągnąć spółkę w konflikt z Epic Games, choć nie ma żadnego związku ze sprawą. Zarzuca producentowi iPhone'ów chęć zdobycia dużej ilości danych „na skróty”.

„Z jakiegoś powodu w sporze dotyczącym aplikacji mobilnych producent gier na PC, który nie konkuruje na rynku mobilnym ani nie sprzedaje aplikacji, jest przedstawiany tak, jakby był kluczowym podmiotem. Nie jest. Zakres poufnych informacji o grach PC dostępnych na Steamie, o jakie Apple prosi, nie przedstawiają wielkości i specyfiki rynku [istotnego w sporze - red.], a ich zebranie byłoby bardzo uciążliwe” - piszą prawnicy Valve.

Przypomnijmy: konflikt rozpoczął się, gdy Epic Games w Fortnite na iOS umożliwiło dokonywanie zakupów z pominięciem prowizji dla Apple. W efekcie koncern usunął grę i inne produkcje studia z App Store. Twórcy strzelanki pozwali zaś producenta iPhone'ów, oskarżając firmę o praktyki monopolistyczne, a niedawno złożyli skargę do Komisji Europejskiej.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Powiązane gry

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami