Valheim - komfort: co daje, jak zwiększyć

Wpływ komfortu, regeneracja życia i kondycji.

Komfort w grze Valheim pojawia się w momencie odpoczywania, przede wszystkim wewnątrz schronienia. Czym tak naprawdę jest, na co wpływa i czy warto go zwiększyć? Tego dowiesz się z niniejszego rozdziału.

Na tej stronie:

Czym jest komfort i na co wpływa

Gdy zbliżysz się do dowolnego ogniska, przy górnej krawędzi ekranu pojawi się informacja o komforcie (1). Oznacza to, że twoja postać w danym momencie odpoczywa, przez co zyskuje olbrzymią premię do odnowy życia i kondycji.

069_valheim_komfort_co_daje_jak_zwiekszyc

By dowiedzieć się więcej, otwórz ekwipunek i kliknij na ikonkę ptaka (2). Wyświetli się okno kompendium. Pod przyciskiem aktywne efekty (3) sprawdzisz wszystkie premie i kary, które wpływają na twoją postać.

070_valheim_komfort_co_daje_jak_zwiekszyc

Pod wpływem komfortu pojawia się efekt Odpoczywanie (4). Jeśli z kolei spędzisz w komfortowych warunkach odpowiednio dużo czasu, twoja postać zyska także Odpoczynek (5). Przy nazwach sprawdzisz także ich wpływ. W przypadku pierwszego efektu, utrzymuje się tylko wtedy, gdy jesteś przy ognisku i/lub w schronieniu.

Znacznie ciekawszym dla ciebie jest status Odpoczynek. Premia jest co prawda mniejsza, ale utrzymuje się przez konkretny czas od momentu wyjścia ze strefy komfortowej. To, jak długo trwał będzie odpoczynek zależy bezpośrednio od poziomu komfortu.

Jak zwiększyć komfort

Jeśli komfort postaci miał wartość 1 (postać siedząca przy ognisku, bez schronienia), czas trwania (6) wyniesie 8 minut. Za każdy dodatkowy punkt komfortu, czas wydłużony zostanie o 1 minutę. Komfort wypoczynku zwiększysz ustawiając konkretne obiekty z zakładki Meble (7). Znajdziesz tam wszystkie przedmioty związane z komfortem (za wyjątkiem ognisk i paleniska). Poszczególne premie prezentują się następująco:

071_valheim_komfort_co_daje_jak_zwiekszyc
  • Ognisko - +1 komfortu. Ognisko jest potrzebne, by efekt komfortu w ogóle się pojawił. Taka sama premia niezależnie od wielkości ogniska;
  • Palenisko - +2 komfortu, zastępuje ognisko;
  • Schronienie - +2 komfortu, gdy twoja postać będzie wewnątrz schronienia;
  • Ławka, stołek - +1 komfortu, efekt daje tylko jeden z tych obiektów;
  • Stół - +1 komfortu;
  • Krzesło - +2 komfortu;
  • Łóżko - +1 komfortu za standardowe łóżko, +2 za Smocze Legowisko;
  • Tron - +2 komfortu;
  • Dywany - +1 komfortu za dywan z jelenia, wilka i noxa (łącznie +3);
  • Wiszący kociołek - +1 komfortu;

Ustawiając te przedmioty musisz pamiętać o odległościach. Działają one w promieniu 10 metrów (odpowiednik 5 sztuk podłogi 2x2 m). Dodatkowo, staraj się nie używać stołków i ławek. Przedmioty te wykluczają się wzajemnie z krzesłem, zaniżając premię do +1 (względem +2 dla krzesła).

Poziom komfortu zwiększysz do maksymalnej wartości (17) ustawiając w schronieniu: 1x Palenisko, 1x Stół, 1x Krzesło, 1x Smocze Legowisko, 1x Tron, po jednej sztuce dywanów i 1x Wiszący kociołek. Dzięki temu czas trwania efektu Odpoczynek zostanie wydłużony aż do 24 minut.

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valheim - jak zwiększyć paski życia i kondycji, staminy

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami