Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valheim - oswajanie i hodowanie zwierząt: dziki, wilki, loxy

Jak i czym karmić, kwestia zagrody.

W Valheim masz możliwość oswojenia niektórych zwierząt i zamknięcia ich w zagrodzie. Dotyczy to dzików, wilków i loxów. Kontrolowana hodowla pozwoli ci zyskać stały przypływ skór i mięsa, a nawet zdobyć kompanów, którzy będą wspierać cię w walce.

Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję oswajania poszczególnych zwierząt. Zdecydowanie najłatwiejszym przypadkiem są dziki, więc zaczniemy od nich.

Na tej stronie:


Jak oswoić dziki

Oby rozpocząć hodowlę, musisz najpierw wybudować zagrodę. Najlepiej użyć do tego okrągłego ogrodzenia (1), które nie wymaga zbyt dużej ilości drewna. Kształt zagrody nie ma znaczenia, ale najlepiej, jakby była dość spora.

W zagrodzie musi się też znaleźć wejście (2), które pozwoli ci wprowadzić dziki do środka. Możesz do tego użyć drzwi.

Wyrusz teraz w drogę i poszukaj dzików. Zwróć ich uwagę, aby próbowały cię dopaść, a następnie uciekaj w kierunku zagrody, upewniając się, że cały czas cię śledzą.

Wejdź teraz do zagrody, otwierając dzikom drzwi. Gdy znajdą się w środku, zamknij drzwi i wyskocz z zagrody przez płotek. Aby możliwe było rozmnażanie, w klatce muszą się znaleźć co najmniej dwa dziki.

Gdy dziki znajdują się już w zamknięciu, rozpoczynamy proces oswajania:

  • karm dziki owocami, marchewkami lub zwykłymi, leśnymi grzybami - po prostu stań przy zagrodzie i wyrzuć je do środka
  • nad dzikami powinny pojawiać się żółte serduszka (3) - to oznaka, że dziki oswajają się
  • powtarzaj proces po tym, jak dziki zjedzą rzucone jedzenie
  • gdy dziki nie będą agresywne po podejściu, oznacza to, że są oswojone. Możesz je pogłaskać przyciskiem E, ale nie jest to wymagane

Jeżeli dziki mają odpowiednio dużo miejsca w zagrodzie, to z czasem będą się rozmnażać i wkrótce powinieneś zobaczyć małe warchlaki. Wkrótce i one staną się dorosłe, będąc źródłem mięsa i skrawków skóry. Pamiętaj tylko, żeby podczas uboju zostawić przynajmniej dwa zwierzęta żywe.

Aby utrzymać oswojone dziki przy życiu, musisz je karmić tym samym jedzeniem, którego używałeś przy oswajaniu. Najlepiej sprawdzają się marchewki. Teoretycznie nie trzeba karmić zwierząt codziennie, ale warto dbać o regularność.

Podchodząc do dzika, możesz zobaczyć, czy jest głodny, czy szczęśliwy (najedzony):


Hodowanie wilków

Aby oswoić wilki, zbuduj zagrodę z mocniejszego typu obiektu, np. palisady (4). Rozjuszone zwierzęta szybko zniszczą bowiem zwykły płotek. Następnie odnajdź wilki i zaprowadź je do środka, rzucając na ziemię surowe mięso w formie przynęty lub po prostu przyciągając ich uwagę i uciekając, tak samo jak w przypadku dzików.

Reszta procesu oswajania przebiega podobnie jak poprzednio - wilki karmi się jednak surowym mięsem. Po wrzuceniu mięsa do zagrody odejdź, aby nie były agresywne i mogły w spokoju zjeść.

Aby wrzucić mięso do środka mocniejszej - a tym samym wyższej zagrody - najprawdopodobniej będziesz musiał zbudować specjalną platformę do karmienia.

Poprawnie przeprowadzany proces oswajania obrazują żółte serca nad zwierzętami. Gdy wilki przestaną być agresywne, oznacza to, że są oswojone. Możesz je teraz hodować dla skór, ale równie ciekawym pomysłem jest uczynienie z wilka towarzysza.

Aby zwierzę zaczęło cię śledzić i bronić w trakcie walki, po prostu pogłaskaj oswojonego wilka przyciskiem E.


Oswajanie loxów

Potężne loxy są najtrudniejsze do oswojenia ze względu na spore obrażenia, które zadają. Ponownie jednak, proces przebiega bardzo podobnie.

Stwórz dużą i wytrzymałą zagrodę, zwab tam loxa i ucieknij. Następnie karm go jęczmieniem albo moroszką aż do końca procesu oswajania, a potem by nie zdechł z głodu.

Loxy nie mogą się rozmnażać.

Więcej porad:

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Valheim

PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.
Komentarze