Valheim - motyka: równanie ziemi, podnoszenie, oranie

Jak stworzyć narzędzie do wyrównywania terenu.

Motyka w grze Valheim pełni dość niecodzienną rolę - służy nie jako narzędzie do uprawy roli, a do wyrównywania terenu. Jest nieoceniona podczas planowania budowy schronienia czy jakiegokolwiek innego obiektu. Na tej stronie wyjaśniamy jak stworzyć to narzędzie i do czego można je wykorzystać.

Na tej stronie:

Jak stworzyć motykę

Motyki nie znajdziesz w grze - musisz ją samodzielnie stworzyć. Do tego celu potrzebujesz odpowiednich surowców. Drewno pozyskasz rozbijając sadzonki buków (1), z których zdobędziesz 2-3 sztuki tego surowca. Możesz także - jeśli posiadasz już topór - wyrąbać drzewo (2). W drugim przypadku uzyskasz 20 sztuk drewna.

024_valheim_motyka_rownanie_terenu_podnoszenie_oranie

Drugim surowcem, który musisz zdobyć, jest kamień. Możesz go zebrać (3) z ziemi - każdorazowo zdobywając 1 sztukę. Po kilku godzinach rozgrywki zdobędziesz z kolei kilof - z jego pomocą będziesz w stanie rozbijać skały i pozyskiwać znacznie większe ilości kamieni.

025_valheim_motyka_rownanie_terenu_podnoszenie_oranie

Gdy już zbierzesz odpowiednią ilość surowców (5 sztuk drewna i 2 kamienie), wejdź w interakcję ze stołem warsztatowym (4). Pamiętaj, że musi on być ustawiony wewnątrz schronienia - bezpośrednio nad nim musi znajdować się dach, a w niedalekiej odległości także ściany. Jeśli nie masz jeszcze wybudowanego schronienia, możesz ustawić tego typu obiekt w opuszczonym budynku.

026_valheim_motyka_rownanie_terenu_podnoszenie_oranie

Z listy dostępnych przedmiotów wyszukaj Motykę (5), zaznacz ją i kliknij w przycisk Twórz (6), by po kilku sekundach przedmiot znalazł się w twoim ekwipunku. Zanim odejdziesz od stołu upewnij się, że przedmiot umieszczony jest w jednym z gniazd na pasku skrótów 1-8 (7). Dzięki temu będziesz w stanie umieścić w dłoniach postaci narzędzie - poprzez wciśnięcie odpowiedniej cyfry.

Jak korzystać z motyki - wyrównywanie, podnoszenie, oranie

Głównym zastosowaniem motyki w Valheim nie jest uprawa roli - do tego służy Kultywator - a wyrównywanie terenu. Gdy umieścisz narzędzie w dłoni postaci i wciśniesz prawy przycisk myszy, wyświetli się okno z funkcjami motyki. By wybrać którąś z nich po prostu na nią kliknij. Dwie główne to wyrównywanie terenu (8) i podnoszenie terenu (9).

027_valheim_motyka_rownanie_terenu_podnoszenie_oranie

Za pomocą pierwszej możesz wyrównać teren dookoła postaci do poziomu gruntu, na którym stoi postać. Musisz tylko najechać kursorem na miejsce, które chcesz zmienić i kliknąć lewym przyciskiem myszy. Porośnięty trawą (10) teren zmieni się w gołą ziemię (11) i zostanie jednocześnie wypłaszczony.

028_valheim_motyka_rownanie_terenu_podnoszenie_oranie

Podnoszenie terenu z kolei pozwoli ci podwyższyć go o jeden poziom. Doskonale sprawdza się to w przypadku zabudowywania dziur i bardzo dużych nierówności. Przy pomocy obu tych funkcji możesz bardzo szybko stworzyć płaską powierzchnię, co jest niezwykle ważne przy wznoszeniu jakichkolwiek budowli.

W grze nie ma lepszych modeli motyk, ta podstawowa spełnia swoją funkcję. Warto ulepszyć to narzędzie przy stole warsztatowym, dzięki czemu potroi się jego wytrzymałość - to z kolei pozwoli na dłuższą pracę zanim konieczna będzie naprawa.

Zobacz: Valheim - narzędzia: jak tworzyć

Spis treści: Valheim - poradnik i najlepsze porady

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami