Fotograf zarzuca Activision skopiowanie postaci w Call of Duty

Mara wzorowana na innej bohaterce?

  • Pewien pisarz twierdzi, że postać z Call of Duty jest wzorowana na wymyślonej przez niego bohaterce
  • Twórcy gry współpracowali z tą samą aktorką

W 2019 roku do Call of Duty: Modern Warfare dołączyła nowa grywalna postać, Mara. Clayton Haugen, pisarz i fotograf, zarzuca firmie Activision Blizzard i studiu Infinity Ward, że operatorka jest zbyt mocno wzorowana na wymyślonej przez niego wcześniej bohaterce: Cade Janus. W obie role wcieliła się ta sama aktorka.

Haugen złożył do sądu w Teksasie pozew o naruszenie praw autorskich. W opublikowanym przez serwis Torrent Freak dokumencie zarzuca twórcom gry świadome ucharakteryzowanie Mary na wzór Cade Janus, która wystąpiła w krótkiej opowieści pisarza, zarysie filmu. W roli Mary i Janus wystąpiła streamerka i youtuberka, Alex Zedra.

mara1
Alex Zedra, aktorka wcielająca się w Marę i Janus. Źródło: Instagram

Haugen twierdzi, że postać Cade Janus powstała wiele lat temu. Fotograf współpracował wtedy z Alex Zedrą, by powołać bohaterkę do życia. W efekcie powstały liczne fotografie Janus, które rzekomo mieli zauważyć w sieci twórcy Modern Warfare, a następnie przenieść wojowniczkę do gry, po prostu zmieniając jej imię, ale mocno wzorując się na pozostałych jej cechach i wyglądzie.

Dołączone do pozwu fotografie prezentują zdjęcia postaci Janus, a także screenshoty z Marą z Modern Warfare:

mara2
mara3
Lepsze spojrzenie na Marę

Powód twierdzi, że o naruszeniu praw autorskich dowodzą następujące działania Activision:

  • rzekome wzorowanie się na fotografiach Cade Janus przy tworzeniu postaci Mary
  • zatrudnienie tej samej aktorki
  • rzekome poproszenie Alex Zedry, by skorzystała z tego samego stroju i akcesoriów, co podczas sesji z Haugenem (w tym identycznych przedłużeń włosów)
  • rzekome zatrudnienie tej samej osoby odpowiedzialnej za makijaż, co podczas sesji z Haugenem, a następnie poinstruowanie jej, aby makeup wyglądał tak samo
  • rzekome polecenie, by Zedra zachowywała się tak samo, jak podczas sesji z Haugenem

Jak zaznacza w pozwie, Clayton Haugen chce, aby Activision wypłaciło środki pieniężne uzyskane w ramach wprowadzenia do gry postaci Mary. Firma ma też pokryć koszty sądowe.

Co ciekawe, fotograf najwyraźniej ma pewne podstawy, by ubiegać się odszkodowanie. Twierdzi bowiem, że w latach 2012-2013 zarejestrował prawa do swojej historii, a w 2020 roku - do fotografii.

Firma Activision Blizzard nie odniosła się jeszcze do stawianych zarzutów.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami