Internetowi handlarze mogą zaszkodzić PS5 - uważają analitycy

Sytuacja wpływa na sprzedaż gier.

  • Skupywanie PS5 przez internetowych handlarzy może zaszkodzić platformie
  • Mniej konsol w rękach faktycznych graczy sprawia, że twórcy obawiają się wydawać swoje gry
  • Brak nowych produkcji może zniechęcić do kupna urządzenia w przyszłości

PS5 ukazało się kilka tygodni temu, ale jest trudno dostępne. Sytuacji nie poprawia zjawisko masowego skupywania urządzeń, które są później oferowane po wyższych cenach. Branżowi analitycy uważają, że działalność internetowych sprzedawców negatywnie wpłynie na konsolę.

Handlarze używają tak zwanych botów, które automatycznie wyszukują i w kilka sekund nabywają wskazany towar w dużych ilościach. Niedawno amerykańska sieć Walmart poinformowała, że 25 listopada w ciągu pierwszych 30 minut od uruchomienia sprzedaży PlayStation 5 zablokowała ponad 20 milionów prób kupna sprzętu przez wspomniane programy.

Serwis Bloomberg przekonuje, że problemy z dostępnością konsoli mogą obniżyć zainteresowanie graczy i deweloperów urządzeniem, co z kolei przełoży się na przyszłe przychody. Dziennikarze powołują się na opinie ekspertów.

playstation_5_handlarze
Jedna z brytyjskich grup handlarzy wykupiła kilka tysięcy PS5

- PlayStation 5 może stracić istotną szansę, by wyjść na dobrą spiralę wzrostu w kontekście sprzętu i oprogramowania. Szczytowy wynik platformy będzie najprawdopodobniej niski, a łączne przychody nie tak duże, jak sądziliśmy - mówi Kazunori Ito z firmy Morningstar Research.

Prognozy uzasadniają dane z Japonii. Zazwyczaj liczba sprzedanych nowych konsol odpowiadała liczbie nabytych gier, ale w przypadku PS5 jest inaczej: w pierwszym miesiącu obecności na rynku w Kraju Kwitnącej Wiśni rozeszło się około 213 tysięcy urządzeń, podczas gdy trzy najpopularniejsze tytuły na sprzęt znalazły w sumie 63 tysiące nabywców.

ps5_sprzedaz_gier_konsol
Sprzedaż PS5 i gier na konsolę w Japonii (źródło: Bloomberg na podstawie danych od Famitsu)

Wyniki nie uwzględniają wersji cyfrowych, ale według analityka Hideki Yasudy z Ace Research Institute, rezultaty wskazują, że do rąk graczy faktycznie trafiło znacznie mniej urządzeń. To zaś może wpłynąć na powstające produkcje.

Anonimowy pracownik jednego z japońskich wydawców w rozmowie z Bloombergiem przyznaje bowiem, że firma rozważa opóźnienie gier na PS5 w obawie, że - z powodu niewielkiej liczby konsol u klientów - znajdą zbyt mało nabywców. Natomiast brak nowych tytułów może obniżać zainteresowanie kupnem platformy w przyszłości.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami