Mamy prawa do wizerunków piłkarzy w serii FIFA - EA odpowiada na zarzuty

Zarzuty kierują kolejni gracze.

  • Oprócz Ibrahomivicia, wątpliwości związane z użyciem wizerunku przez EA mają inni piłkarze
  • Agent Garetha Bale'a twierdzi, że rozważane jest podjęcie kroków prawnych
  • Na zarzuty zareagowało Electronic Arts

EA wydało nowe oświadczenie w sprawie zarzutów o bezprawne wykorzystanie wizerunków piłkarzy w grach z serii FIFA. To reakcja na kierowane przez Zlatana Ibrahimovića i innych zawodników oskarżenia pod adresem firmy.

Jak już pisaliśmy, szwedzki gracz twierdzi, że jego twarz pojawiła się w piłkarskich produkcjach bez pozwolenia. Sportowiec jest obecny w rozwijanym przez Electronic Arts cyklu na mocy między innymi umowy z FIFPro, a więc Międzynarodową Federację Piłkarzy Zawodowych.

Ibrahimović zasugerował, że wcześniej nie wiedział o istnieniu organizacji i chce „zbadania sprawy”. EA w lipcu podpisało co prawda umowę partnerską z klubem napastnika - AC Milan - na wykorzystanie strojów, piłkarzy i stadionu, ale menedżer piłkarza przekonuje, że drużyna nie mogła dysponować wizerunkami swoich zawodników, ponieważ nie ma do nich praw.

Sprawą zainteresowali się inni gracze. The Guardian informuje, że wielu piłkarzy poinstruowało swoich przedstawicieli, by sprawdzili, czy należą im się dodatkowe pieniądze za obecność w serii FIFA. Agent Garetha Bale'a przyznał, że rozważane jest podjęcie kroków prawnych, zwłaszcza, że sportowcy nie otrzymali zapłaty za użycie twarzy w piłkarskich produkcjach.

„Jesteśmy świadomi dyskusji na temat kwestii licencyjnych w cyklu FIFA. Bieżąca debata, która toczy się w mediach społecznościowych, to próba wciągnięcia FIFA 21 w spór pomiędzy wieloma osobami trzecimi i ma niewiele wspólnego z EA Sports” - napisało Electronic Arts w oświadczeniu przesłanym naszym kolegom z brytyjskiego Eurogamera.

„Żeby było jasne, mamy zagwarantowane kontraktami prawa do użycia wizerunków wszystkich piłkarzy obecnych w grze. Jak już wspomniano, zdobywamy licencje bezpośrednio od lig, zespołów i poszczególnych zawodników. Ponadto współpracujemy z FIFPro, by upewnić się, że możemy dodać do produkcji jak największą liczbę sportowców, by stworzyć najbardziej autentyczny tytuł” - dodano.

Firma zaznaczyła, że w przypadkach Zlatana Ibrahimovića i Garetha Bale'a koncern ma prawo do wykorzystania twarzy graczy na podstawie - odpowiednio - umowy podpisanej z klubem AC Milan i Premiere League.

Brytyjski Eurogamer spekuluje, że przyczyną sporu mogą być zapowiadane przez federację FIFA zmiany, które miałyby zapobiec nadużyciom ze strony piłkarskich agentów - przeciwni reformom są menedżerowie wymienionych zawodników.

Nasi koledzy zwracają również uwagę, że obaj sportowcy w przeszłości współpracowali z EA Sports. Ibrahimović w 2017 roku wykonał zdjęcie z kartą dla piłkarza miesiąca Premier League w trybie Ultimate Team gry FIFA 17. Bale zaś zdobił okładkę FIFA 14.

1
Zlatan Ibrahimović z kartą FUT
2
Okładka FIFA 14 z Garethem Balem

To nie wszystko: napastnik AC Milan wskazywał, że nie był świadomy istnienia FIFPro, choć w 2011 i 2013 roku uczestniczył w przygotowanych przez organizację galach Złotej Piłki, w trakcie których prezentowano najlepsze jedenastki na świecie.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami