Projektant World of Warcraft odszedł po 13 latach: "Nie podoba mi się, w jakim stanie jest ta gra"

Twórca życzy jednak MMO jak najlepiej.

  • Były deweloper WoW-a krytykuje MMO
  • Zarzuca grze zbyt mocne odejście od tego, co czyniłą ją wyjątkową

Projektant Chris Kaleiki odszedł w tym roku z Blizzard Entertainment, gdzie przez 13 lat pracował nad World of Warcraft. Opublikował na YouTube materiał wideo, w którym podkreśla, że nie podoba mu się kierunek rozwoju gry.

- Już od jakiegoś czasu, zdecydowanie zbyt długo, nie podoba mi się, w jakim stanie jest ta gra - podkreślił twórca, zaznaczając, że szczególnie udostępnienie serwerów klasycznych uwydatniło, że współczesna wersja MMO jest zbyt „rozmyta”.

Kaleiki wspomina starsze wersje gry, gdzie część zawartości była dostępna tylko dla tych użytkowników, którzy współpracowali z innymi i zrzeszali się w gildiach. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej - w praktyce każdy może osiągnąć wszystko. Nawet raidy dla ponad 20 osób można wykonywać z losowo dobranymi towarzyszami.

- Warcraft i WoW zawsze kładły nacisk na historię, ale mam wrażenie, że ostatnio historia samego świata ma tu większe znaczenie. Ważne postacie i ich dramaty zajmują najwięcej czasu - dodał deweloper. - Myślę, że to historia gracza powinna być ważniejsza. To gracze stanowią historię w MMO.

Kaleiki chciałby, żeby World of Warcraft skupiło się przede wszystkim na rozwinięciu i dopracowaniu podstaw, a nie wymyślaniu kolejnych, często skomplikowanych systemów związanych z rozwojem postaci.

- Chciałem jednak zaznaczyć dla moich kolegów z Blizzarda, że kibicuję Shadowlands. Wiem, że odniesie wielki sukces i sam nie mogę się doczekać, aż zagram w ten dodatek za kilka dni - dodał na koniec były pracownik studia.

Rozszerzenie Shadowlands debiutuje w najbliższy wtorek, 24 listopada.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami