Capcom zaatakowany przez hakerów - mieli wykraść 1 TB danych

Firma uspokaja: nie pozyskano informacji o klientach.

  • Hakerzy zaatakowali serwery Capcomu
  • Przestępcy przekonują, że pozyskali 1 TB poufnych plików
  • Dane obejmują informacje o grach i pracownikach firmy

Capcom poinformował, że 2 listopada padł ofiarą ataku hakerskiego. Sprawcami jest najprawdopodobniej grupa Ragnar Locker, która twierdzi, że wykradła dane o wielkości 1 TB.

Japońska firma wydała oświadczenie, przyznając, że cyberprzestępcy uzyskali nieautoryzowany dostęp do wewnętrznych systemów wydawcy, w tym wiadomości e-mail i plików przechowywanych na serwerze. Podkreślono jednak, że obecnie nie ma powodów, by sądzić, że intruzi przejęli wrażliwe informacje o klientach.

Capcom nie przedstawił szczegółów o sprawcach. Serwis Bleeping Computer pisze jednak, że zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa internauta Pancak3 dotarł do pozostawionej przez hakerów wiadomości, która ujawnia, że za atak odpowiada grupa Ragnar Locker.

W komunikacie intruzi twierdzą, że pobrali 1 TB plików. Te obejmują między innymi zapis prywatnej korespondencji między szefami japońskiej firmy, prezentacje marketingowe, raporty z audytów, umowy i kontrakty (w tym poufne), a także informacje biznesowe i dane o pracownikach.

Do tego szczegóły o „własnościach intelektualnych”, czyli najprawdopodobniej o grach Capcomu - zapewne zarówno już wydanych, jak i powstających. Hakerzy mieli zdobyć też oświadczenia bankowe i detale o przychodach, wśród których są raporty sprzedaży na Steamie od sierpnia.

resident_evil_village_hakerzy
Hakerzy wykradli informacje o grach Capcomu - być może też o Resident Evil Village

Ragnar Locker żąda 11 milionów dolarów w bitcoinach. Grozi, że jeśli wydawca nie osiągnie porozumienia z hakerami, sprzeda wszystkie dane lub opublikuje je w internecie - na dowód w pozostawionej wiadomości dołączono link do paczki z częścią plików. Ponadto intruzi przekonują, że zaszyfrowali 2 tysiące urządzeń firmy - maszyny odblokują po spełnieniu żądań.

Niedawno ofiarą ataku typu ransomware (polegającego na kradzieży danych i domaganiu się okupu) padły Crytek i Ubisoft. W efekcie ujawniono kod źródłowy Watch Dogs Legion - najnowszej odsłony cyklu o przygodach hakerów.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami