Baldur's Gate 3 - umiejętności postaci i wpływ na testy

Poziom umiejętności postaci, wpływ na testy umiejętności.

Jednym z ważniejszych aspektów rozgrywki w Baldur's Gate 3 są umiejętności. Każda z postaci może z nich korzystać, niektóre są w nich gorsze, inne lepsze. Od czego zależy poziom umiejętności i na co wpływa biegłość? Wyjaśniamy to w niniejszym rozdziale.

To, z jakich umiejętności korzystać będzie twoja postać wybierasz już na początku rozgrywki, w trakcie tworzenia postaci. Możesz je wtedy podejrzeć w zakładce Umiejętności (1).

338

Postać domyślnie jest w stanie korzystać z każdej z nich, otrzymuje jednak premię +2 (2) w przypadku kilku wybranych. Należą do nich odziedziczone umiejętności (3), czyli te, które zdobywasz po wybraniu konkretnego pochodzenia, jak i umiejętności z biegłością (4) - gdzie możesz wybrać, w których umiejętnościach będzie biegła twoja postać, zaznaczając je.

339

Prócz premii z biegłości, na poziom umiejętności wpływ mają cechy (5) postaci. Za każde 2 punkty danej cechy powyżej wartości 10 postać otrzyma +1 poziom w danej umiejętności. Dla cechy o wartości 12 to +1, dla 14 +2, przy 16 to +3, a przy 18 to +4. Premie sprawdzić możesz klikając na dowolną cechę (6). Wyjątkiem jest Kondycja - która nie daje bezpośredniej premii do żadnej umiejętności.

Umiejętności wpływają na powodzenie testów umiejętności. Im wyższy poziom danej umiejętności związanej z testem (jak [Zastraszanie] czy [Religia]) ma postać, tym mniejszy będzie jej poziom trudności - a co za tym idzie łatwiej będzie wykonać test.

Jak już zapewne się domyślasz, nie da się jedną postacią osiągnąć wysokiego poziomu wszystkich umiejętności, gdyż dużo zależy od poziomu cech. Z tego też powodu warto zadbać o różnorodność w drużynie. By mieć w niej postacie o wysokim poziomie umiejętności powiązanych ze Zręcznością, Mądrością, Inteligencją i Charyzmą, gdyż, jak wspominaliśmy, Kondycja nie ma wpływu na żadną, a Siła wyłącznie na Atletykę.

Następnie: Baldur's Gate 3 - punkty doświadczenia: jak zdobywać

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - cechy postaci i premie

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami