Baldur's Gate 3 - testy umiejętności

Przeprowadzanie testów umiejętności, szansa na powodzenie.

W czasie gry w Baldur's Gate 3 będziesz regularnie przeprowadzał testy umiejętności. Czym one są i jakie wymagania trzeba spełnić, by je pomyślnie wykonać? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym rozdziale.

Testy umiejętności pojawiają się głównie podczas rozmów z innymi postaciami. Rozpoznasz je po nazwie umiejętności przed konkretną kwestią dialogową - jak, na przykład, [Wiedza Tajemna] (1). Wybranie tego typu opcji dialogowej poskutkuje przeprowadzeniem testu na umiejętność Wiedza Tajemna.

058

Jeśli klikniesz na tę kwestię, w kolejnym oknie znajdziesz szczegółowe informacje o samym teście. Kluczowy jest rodzaj umiejętności - tutaj wspomniana Wiedza Tajemna (2) - na który przeprowadzany będzie test, jak i cecha - w tym wypadku Inteligencja (3) - która jest z daną umiejętnością powiązana.

059

Twoją zdolność w danym teście oblicza się w prosty sposób. Musisz zsumować poziom danej umiejętności i modyfikator z cechy. Dla przykładu, jeśli twoja postać posiada 6 poziom Wiedzy tajemnej i 14 punktów Inteligencji, suma wyniesie 8 (6 poziomów umiejętności i +2 punkty za modyfikator z Inteligencji).

Wszystko to przekłada się na Cel (4). Jest to wartość, którą musisz osiągnąć przy rzucie kością, by osiągnąć sukces w teście. Im wyższym poziomem umiejętności i daną cechą dysponuje twoja postać, tym cel będzie niższy.

By przeprowadzić sam test musisz po prostu kliknąć na czerwoną kostkę (5). Zainicjuje to rzut kością d20 - czyli kością, która posiada 20 ścianek, z wartościami od 1 do 20. Jeśli w tym wypadku wypadnie ilość oczek równa bądź większa 3, test zostanie zaliczony.

W większości przypadków skuteczny test umiejętności pozwoli ci uzyskać dany efekt - jak odwiedzenie kogoś od walki, wyciągnięcie dodatkowych informacji bądź zastraszenie kogoś. Jeśli test się z kolei nie uda, efekt będzie negatywny - rozpoczęcie walki bądź pogorszenie relacji z daną postacią.

Na ogół masz tylko jedno podejście do testu - czasami pojawia się jednak możliwość jego ponownego przeprowadzenia. Pamiętaj też, że możesz zmienić postać, która weźmie udział w teście - warto z tego korzystać, jeśli inna postać posiada wyższy poziom umiejętności i/lub cechy.

Następnie: Baldur's Gate 3 - dialogi: jak rozmawiać z NPC

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - walka: jak walczyć, żeby wygrywać

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami