Crusader Kings 3 - statystyki postaci

Umiejętności, cechy i ich dziedziczenie.

Mimo że Crusader Kings 3 to pełnoprawna gra strategiczna, wkradły się do niej pewne elementy żywcem zaczerpnięte z gatunku RPG. Mowa o statystykach postaci, w skład których wchodzą umiejętności i cechy. W tym rozdziale wyjaśniamy jak działają i jak wielki mają wpływ na rozgrywkę.

Zarówno umiejętności (Skills) jak i cechy (Traits) postaci podejrzeć możesz po prostu klikając na jej portret, by otworzyć okno z dodatkowymi informacjami. Wśród umiejętności znajdziesz tam:

050
  • Dyplomację: Diplomacy (1) - umiejętność ta zwiększa szansę na powodzenie spisków o charakterze dyplomatycznym. Im wyższy poziom, tym premia naturalnie większa. Dyplomacja jest kluczowa dla kanclerzy.
  • Wojowniczość: Martial (2) - wojowniczość wpływa na wielkość wojsk pod twoją komendą, a także na szybkość ich uzupełniania. Zwiększa także przewagę podczas dowodzenia wojskami w trakcie walk. Umiejętność ta jest kluczowa dla marszałka.
  • Zarządzanie: Stewardship (3) - jedna z najważniejszych umiejętności dla twojej własnej postaci, która wpływa na ilość złota napływającego z podatków, a także pozwala zwiększyć limit domen. Umiejętność bardzo ważna dla zarządcy.
  • Intryga: Intrigue (4) - umiejętność, która wpływa na szansę powodzenia spisków, w szczególności pojmania (Imprison), a także na możliwości wykrycia spisków skierowanych przeciwko tobie. Zdolność ta określa skuteczność szpiega.
  • Wiedza: Learning (5) - wiedza jest dość mocno powiązana z systemem religii i wpływa na ilość zdobywanych punktów pobożności. Jest kluczowa w przypadku kapłana królestwa, choć w dużej części przypadków i tak nie będziesz mógł własnoręcznie wybrać tej postaci.

Umiejętności zwiększyć możesz w czasie dorastania dziecka, rozwijają się także w trakcie kolejnych lat rozgrywki, głównie za sprawą wyborów, które podejmujesz. Prócz nich każda postać posiada też szereg cech: Trait (6).

051

Są to niejako zdolności pasywne, które wpływają na inne rzeczy - modyfikują umiejętności (7), wpływają na produkcję zasobów (8) czy na to, jaką opinię (9) postać będzie mieć o innych osobach.

Ilość cech różni się w zależności od postaci, lecz w większości przypadków im starsza jest osoba, tym tych cech jest więcej i będą oferować potężniejsze efekty. Cechy bardzo często nabywa się bądź traci (jedna cecha zastępowana jest drugą) w trakcie wyborów w ramach losowych wydarzeń.

Następnie: Crusader Kings 3 - prison: jak działa więzienie

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - dyplomacja i zawieranie sojuszy

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami