Crusader Kings 3 - domains: domeny, jak zwiększyć limit

Co to jest domena?

Domeny, czyli po angielsku domains - to słowo często widzimy w Crusader Kings 3. Oznacza ono własność czy posiadłość ziemską. Każdy władca posiada swoje domeny, a tutaj opiszemy, jak zmieniać ich liczbę i zwiększać maksymalny limit domen osobistych.

Liczbę swoich domen zawsze widzisz w prawym, górnym rogu ekranu (1). Kiedy najedziesz na nią kursorem, zobaczysz szczegóły na temat posiadanych domen.

domeny1

Twoje osobiste domeny oznaczone są na mapie niebieskimi paskami z nazwami (2) - to je wyróżnia. Widać je przy przybliżeniu kamery w trybie widoku Realms (3).

Zdobywanie nowych domen jest teoretycznie proste - po prostu musimy przejmować tereny innych władców. Najczęściej za sprawą wygranych wojen, ale też (czasem) poprzez dziedziczenie.

Jeśli zgromadzimy po wojnie zbyt dużo domen znajdujących się pod naszą bezpośrednią władzą, przekroczymy limit osobistych domen. Wiąże się to z karami do podatków i sił poborowych - szczegóły kary (4) są wyświetlane po najechaniu kursorem na liczbę domen.

domeny2

Zwiększanie limitu domen możliwe jest poprzez inwestowanie punktów umiejętności w stylu życia Stewardship. Po wydaniu każdych kolejnych 5 punktów perków w tej kategorii, limit zwiększa się nam o 1 punkt. Zwiększymy go też o 2 punkty domen, jeśli odblokujemy perk Divided Attention w drzewku Architect.

Poza tym, z limitem musimy sobie radzić przydzielając domeny zaufanym ludziom. Stają się wtedy naszymi wasalami. Otrzymujemy wtedy mniej bezpośrednich dochodów z podatków, ale nie ograniczamy rozwoju regionu.

Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na dowolną wybraną osobę i wybrać Grant Title (5). Następnie wybierz domenę (6), którą chcesz oddać w czyjeś władanie. Osoba ta zostanie twoim wasalem.

domeny3

Uwaga: w erze Tribal, gdy gramy pogańskimi nacjami, przed przejściem na feudalizm przekazując domeny innym trzeba liczyć się z tym, że wasale mają większą niepodległość. Warto więc skupić się na szybkim przejściu na feudalizm (do wyboru w menu decyzji).

Następnie: Crusader Kings 3 - budynki: budowa i ulepszanie

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - titles: tytuły ziemskie

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami