Crusader Kings 3 - hooks and secrets: sekrety i haki

Sekrety i haki na inne postacie, jak je zdobyć i wykorzystać.

Sekrety i haki to specjalne interakcje w Crusader Kings 3, które pomogą ci wymusić na postaciach konkretne, przydatne dla ciebie działania. W tym rozdziale wyjaśniamy czym są zarówno sekrety jak i haki, jak je pozyskać i do czego można je wykorzystać.

Sekrety (Secrets) i haki (Hooks) przejrzeć możesz w zakładce Intrigues (1), którą otworzysz poprzez kliknięcie na ikonie bądź wciśnięcie klawisza F6.

035

Wejdziesz do okna w którym znajdują się dwie zakładki - spiski: Schemes (2), a także haki i sekrety: Hooks and Secrets (3). Zawartość pierwszej zakładki opisaliśmy w rozdziale Schemes: czym są spiski i jak działają, tutaj skupimy się więc na drugiej.

039

Zacznijmy od sekretów. Sekrety to informacje dotyczące danych postaci, które nie mogą wypłynąć na światło dzienne z różnych powodów. Może to być, na przykład, bycie bękartem, romans z inną osobą bądź zlecenie uprowadzenia innej postaci.

Jeśli tego typu informacje trafią do innych, osoba której dotyczy sekret straci znacząco w ich oczach. Sekret na daną postać zdobyć możesz podczas rozgrywki za sprawą losowych wydarzeń, bądź na zlecenie twojego szpiega - o czym piszemy w rozdziale Spymaster: szpieg.

Dostępne sekrety: Secrets known to Me (4) przejrzeć możesz we wspominanym oknie. Wyświetli się tam informacja o sekrecie (5) jak i potencjalne zyski (6), w postaci haków, które otrzymać możesz za milczenie. Z sekretem możesz zrobić dwie rzeczy - możesz puścić go w świat za pomocą przycisku Expose (7), co zniszczy opinię danej osoby bądź wykorzystać opcję szantażu: Blackmail (8) by zyskać wspomniane haki.

Szantaż jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Po kliknięciu na przycisk otworzy się małe okienko, w którym znajdziesz sekret (9), możliwe do zdobycia haki (10), jak i szansę na sukces (11). Szantaż rozpoczniesz z kolei za pomocą przycisku Blackmail (12).

Jeśli się powiedzie, zdobędziesz haki, a sam szantaż będzie można wykorzystać za jakiś czas by ponownie je zdobyć. Jeśli zakończy się porażką, sekret wypłynie w świat - i nie będzie można go już użyć.

Haki (Hooks) z kolei pozwalają zmusić postać do konkretnego działania. Dzielą się na dwa rodzaje - słabe: Weak (13) i mocne: Strong (14), a wszystkie podejrzeć możesz w tym samym oknie, co sekrety.

040

Możesz je wykorzystać podczas wymuszania jakiejś decyzji na innej osobie. Dla przykładu, jeśli chcesz renegocjować kontrakt ze swoim wasalem by zwiększyć ilość podatków i/lub wojska, tego typu działania uznane zostaną jako akt tyranii (15) i zepsują opinię o twojej postaci.

Jeśli jednak wykorzystasz hak (16), możesz usunąć tego typu negatywny efekt. Słabe haki przydają się właśnie do tego typu rzeczy - wymuszania niewygodnych, ale mało znaczących decyzji. Mocne haki z kolei zmuszą postać do bardzo radykalnych działań - jak wzięcie udziału w morderstwie czy uprowadzeniu innej postaci.

Pamiętaj też, że niektóre działania - jak romans czy posiadanie dzieci z nieślubnych związków - mogą sprawić, że inna osoba się o tym dowie. Będzie ona mogła potem wymusić na tobie tego typu działania.

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - rodzaje spisków, hostile i personal

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami