Crusader Kings 3 - realm priest: kapłan królestwa

Sprawy religijne, wiara, pobożność. 

Kapłan królestwa (Realm Priest) to najbardziej nietypowy członek rady (Council) w Crusader Kings 3, gdyż jego typ zmienia w zależności od religii, która panuje w dynastii. W tym rozdziale wyjaśniamy jaki wpływ na rozgrywkę ma ten członek rady.

Rozpocznij od otwarcia okna zarządzania radą (Council) - klikając na ikonkę (1) przy prawej krawędzi ekranu bądź wciskając F4 na klawiaturze.

011

Swojego kapłana królestwa (Realm Priest) znajdziesz w prawym górnym rogu ekranu rady. W naszym konkretnym przypadku (religia katolicka) jest to arcybiskup: Archbishop (2). Tuż obok jego imienia znajdziesz kluczową dla tego stanowiska umiejętność, jaką jest nauka: Learning (3).

016

Choć sam typ wyznania wpływa na to, kto piastował będzie to stanowisko w radzie, wszystkie religie otrzymują dostęp do tych samych umiejętności kapłana królestwa, mianowicie:

  • Stosunki religijne: Religious Relations (4) - zwiększa przyrost pobożności (Piety) i poprawia stosunki z głową danej religii.
  • Nawróć wiarę w hrabstwie: Convert Faith in County (5) - pozwala wymusić na hrabstwie (County) zmianę wyznania na to, z którego korzysta twoja dynastia.
  • Fabrykowanie roszczenia dotyczącego hrabstwa: Fabricate Claim on County (6) - pozwala zyskać roszczenie (Claim) do danego hrabstwa (County). Dzięki temu możesz zdobyć Casus Belli i wypowiedzieć wojnę w celu zajęcia konkretnego terenu.

Normalnie warto korzystać z umiejętności stosunki religijne, by zyskać dodatkową pobożność (Piety) i poprawić relację z głową danej wiary. Warto jednak regularnie aktywować fabrykowanie roszczenia do hrabstwa - dzięki temu będziesz w stanie częściej wypowiadać wojny, co z kolei zwiększy tempo rozrastania się twojej dynastii.

Jak w przypadku szpiega, warto dbać o jak najlepsze relacje z kapłanem królestwa. Negatywne nastawienie nie wpędzi nikogo w grób, lecz znacząco zmniejszy wpływy złota do skarbca - przy dobrych stosunkach mogą one stanowić 20-50% całkowitego przyrostu złota w twojej dynastii.

Następnie: Crusader Kings 3 - council: jak zmienić członków rady

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - spymaster: szpieg

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami