Crusader Kings 3 - krucjaty i święta wojna (Holy Wars)

Wojny religijne.

Święte wojny powracają w Crusader Kings 3 - a najważniejszą są oczywiście chrześcijańskie krucjaty. Zawsze, na przełomie XI i XII wieku, rozpoczynają się przygotowania do pierwszej wyprawy krzyżowej.

Co ważne - każdy katolicki władca ma obowiązek w jakiś sposób udzielić się w przedsięwzięciu i wspomóc świętą wojnę papiestwa. Może to być jednak zasilenie konta wojennego złotem, a niekoniecznie wysłanie swoich wojsk do Jerozolimy.

Kiedy zaczną się przygotowania do krucjaty, zobaczysz stosowną wiadomość na ekranie. Będzie dostępna przy niej tylko jedna opcja potwierdzenia tego faktu. Nieco później pojawi się kolejne okno, gdzie wybierzesz, czy wspomożesz krucjatę swoimi wojskami (1).

krucjata1

Następnie masz czas na przygotowania i załatwianie innych spraw. Do rozpoczęcia krucjaty zostanie jeszcze kilkanaście miesięcy - czas oczekiwania możesz sprawdzić klikając w ikonę herbu Watykanu w prawym dolnym rogu.

W nowym oknie zobaczysz wspomniany czas do rozpoczęcia wyprawy (2). Poniżej natomiast możesz wskazać beneficjenta (3), czyli poddanego, który otrzyma dodatkowe nagrody i przejmie dowodzenia nad twoimi wojskami. Powinien to być oczywiście ktoś z doświadczeniem wojskowym.

Kiedy w końcu wyruszysz, postaw armie w stan gotowości i wskaż im, by udały się do Ziemi Świętej. Przy ikonie przy celu podróży zobaczysz, jakie straty wyrządzi podróż (4).

krucjata2

Czy warto brać udział w krucjacie? Przeważnie tak - zawsze warto po prostu wesprzeć wyprawę złotem, by nie narazić się na zbyt duży gniew papieża i hierarchów, a także innych katolików.

Po udanej wyprawie zyskujesz jednak dużo bonusów związanych z wojną i religijnością. Nie ma jednak gwarancji, że krucjata zakończy się powodzeniem, bo po około 2 latach papież może wyrazić rozczarowanie brakiem efektów i anulować wojnę.

Dżihad i święta wojna (Great Holy War) są też dostępne dla religii muzułańskich i pogańskich. W ich przypadku nie ma jednak konkretnego okresu, w którym zawsze - w każdej kampanii - się rozpoczynają. Jako głowa swojego wyznania, sam możesz być w stanie wywołać świętą wojnę.

Poprzednio: Crusader Kings 3 - kim grać na początku, kogo wybrać

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Crusader Kings 3 - Holy Order, święty zakon rycerski

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami